Жобаны жоспарлау және құрастыру. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 8 – сабақ.
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары:
Ұзақ мерзімді жоспар 1 бөлімі: | Қазақ халқының музыкалық мұрасы. | Мектеп: | ||||
Күні: Сабақ: | 8 | Мұғалімнің Т. А.Ж.: | ||||
Сынып: | 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Жобаны жоспарлау және құрастыру (1 сағат) | |||||
Осы сабаққа құрылған оқыту мақсаты (оқу бағдарламасының сілтемесі) | 5.2.1.1 - музыкалық шығармашық жұмыстарды жасау үшін идеялар ұсыну, жоспарлау және материал жинақтау; 5.2.2.1 -музыкалық көркем құралдарын, музыкалық аспаптар мен дауысын қолдана отырып, қарапайым композициялар шығару және импровизация жасау; 5.1.2.4 - ауызша және жазбаша жұмыстар орындау барысында музыкалық терминологияны пайдалану | |||||
Сабақтың мақсаты | Ансамблде өз орнын білу; Аккомпанементте интерпретацияны қолдану; Ритмикалық суреттерді сақтау. | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатына жетті, егер: Ансамблде өз ролдерін анықтайды; Күйді интерпритациялайды; Ритмикалық аккомпониментті қолданады; Өз париясын нақты орындайды; Креативтілігін қолданады; Шығармашылығын шабыттау. | |||||
Тілдік мақсат | Диолог хаттар үшін пайдаланылатын сөз тіркестерінің сериясы айтыс, қыз бен жігіт айтысы; -күй- төкпе, шертпе; -стиль, жанр, лад, интонация, музыкалық көркемдеуші құралдар; -импровизация, өңдеу, композиция; -интерпретация; -екпін, ырғақ; -сүйемелдеу, ансамбль •Біз Біржан мен Сараның айтысын таңдадық, себебі ол….(айтыстың стильін, жанрын, орындаушылық әдісін) анықтауға көмектеседі. •Біз халық әуенін компьютерлік бағдарламада импровизацияладық, ол бізге....( тілдік дағдыны) дамытуға көмектесті. •Біз күй тарихын зерттедік, ол күйдің ....(шертпе, төкпе) әдістерін білуге көмектеседі. | |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы еңбек пен шығармашылық. | |||||
ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу | Бұл бөлімде жаһандық әсері мен музыкалық оқиғаларды тыңдап қарастыру. Сынып оқушысы музыкаға шолу арқылы бағдарламаны қамтамасыз етеді және қоя отырып,пайдалана атқарады | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Аudacity компьютерлік бағдарлама | |||||
Пәнаралық байланыстар | Кіріктірілген пәнаралық байланысы информатикамен, тарихпен, әдебиетпен байқалады | |||||
Бастапқы білім | Куйдің не екенін оқушылар алдын-ала біледі | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті | Ресурстар | ||||
Сабақтын басы 3 м
10 м
Сабақтын ортасы 20 м
Сабақтын соңы
10 м | Сабақ басында оқушылардың назарын назарын жинақтау: Миға шабуыл Әуенді тыңдау. «Балбырауын» күйі Сұрақ: Әуеннің мәнерлілігі қандай құралы болады. Динамиканың қарқыны мен динамикалық реңктерді толық анықтау беріледі. Қарқын- Dynamic Tempo- Бұл қозғалыс жылдамдығы музыканың мәнерлілігінің құралы болып табылады. Adaqio – баяу қарқын Andante – орташа қарқын Allegro – жылдам Динамикалық реңтер (тұрақты) forte (f) — қатты, ; piano (p) — баяу, ақырын; Өзгерістер бояуы (қосымша) крещендо — бірте-бірте күшейте; диминуендо — бірте-бірте үнсіздену; Оқушылар жаңа терминдерді дәптерлеріне жазады. Әр түрлі орындаушылардың орындалуы арқылы бір музыканы тыңдау. «Адай» күйін домбыра аспабында орындау. «Ұлытау»тобының орындауында Адай күйі. Мұғалім барлық сыныпқа сұрақ қояды: Сұрақ: Интерпретация дегеніміз не? музыкада интерпретацияға анықтама беріледі. Интерпретация -(анықталуы, талқылануы) - музыканы орындауда жеке көзқарас. Тапсырма: Бірнеше күйге итерпретация жасайды, өз дауысыңызбен және ұрмалы аспаптармен жаңа ритмикалық аккомпанемент ойлап табу және орындау. Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдына шолып көрсетеді. 1.Шулы құралдармен өз даусынмен ырғақты жүрісімен шабыттандыра,күйді интерпретациялау. 2 Ансамблде өз рөлдеріңді анықтай отырып, әншілермен музыканттарды таңдаңыз. 3 Өз жұмыстарыңды сынып алдына шолу жасаңыз. 4. «Қосалқа» Дәулеткерейдің күйін оқушылар тыңдайды. Критерий бойынша оқушылар өз-өзін бағалау: Ансамблде өз рөлдерін анықтайды; Күйді интерпритациялайды; Ритмикалық аккомпаниментті қолданады; Өз париясын нақты орындайды; Креативтілігін қолданады; Шығармашылығын шабыттау. Қорытынды нәтижелері: сабақтың мақсаты мен критериін талқылау. Дыбысталу мақсаттарын талқылауда оқыту мақсаты орындалды ма. Критерий бойынша мұғаліммен оқушы арасында кері байланыс беріледі. | https://yandex.kz/images/search?img https://www.iphones.ru/iNotes/505685 | ||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау керек екендігін көрсетесіз?Аса қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз қалай жоспарлайсыз,оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. | ||||
Рефлексия | Сабақта бағалаудың әдіс-тәсілдерінің қолданылуы : К = жалпы сыныппен жұмыс Д = мұғалімнің түсіндірілімі Г = топпен жұмыс И = жеке жұмыс Ф = қалыптастырушы бағалаудың көмегі Сабақ басы - «Миға шабуыл» - Негізгібөлім Талқылау - Өзара түсіністік Қорытынды - Рефлексия | |||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Сабақтың жақсы өтуіне қалай көмек берер едіңіз? (ойланыңыз, білім беруде , солай оқытуда да)? 1: 2: Менің сабақта сынып туралы,жетістіктері туралы байқағаным /кейбір оқушыларға қиыншылық тудырғаны, келесі сабақта неге аса көңіл аудару керек? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру