Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.1А Қатынастар және пропорциялар

Мектеп: Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.5.1.2 пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешу;

6.1.2.6 шамаларды берілген қатынаста бөлу;

6.1.2.7 шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге бөлу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- пропорция ұғымын түсінеді;

- пайыз ұғымын түсінеді;

- Санның пайызын, пайызы бойынша санды табады;

- пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шешеді.

 Бағалау критерийлері

Білім алушы

- пропорция ұғымын біледі;

- пайыз ұғымын біледі;

- cанның пайызын, пайызы бойынша санды таба алады;

- пайызға берілген есептерді пропорция арқылы шеше алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- берілген бөлімнің терминдерін қолдана алады;

- берілген қатынаста бөлуге, тура және кері пропорционалдық тәуелділікке, пайызға және масштабқа қатысты есептердің шешіміне түсінік береді;

- пропорцияның белгісіз мүшелерін табу ережелерін тұжырымдайды;

- шамалар арасындағы тәуелділіктің түрлері туралы ой тұжырымдайды;

Бөлім бойынша лексика және терминология

- пропорция;

- пропорцияның негізгі қасиеті;

- пропорцияның шеткі мүшелері;

- пропорцияның ортаңғы мүшелері;

- пропорцияның белгісіз мүшесі;

тура пропорционалдық тәуелділік;

кері пропорционалдық тәуелділік;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- а : b = с: d өрнегін «a-ның b-ға қатынасы c-ның d-ға қатынасындай» деп оқимыз;

- а : b = c : d өрнегін «аb-ның қандай бөлігін құраса,онда c да d-ның сондай бөлігін құрайды» деп оқимыз;

- пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін табу үшін ... керек;

- пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін табу үшін ... керек;

- берілген шамалар тура/кері пропорционал, себебі ...;

Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Өмірмен байланысты есептер

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру

Бастапқы білім

Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 - 7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады.

Үй тапсырмасын тексеру.

Ой-қозғау:

С-1: Санның пайызын қалай табамыз?

С-2: Пайызы бойынша санды қалай табамыз?

С-3: Шамаларды берілген қатынаста қалай бөлеміз?

С-4: шамаларды берілген сандарға кері болатын пропорционал бөліктерге қалай бөлеміз?

Ауызша тапсырма.

; ;

пропорцияны оқыңдар, пропорция дұрыс па?

2.Тура және кері пропорционалдық тәуелділікті анықтаңыз:

  • Забаваның жасы мен оның шашының ұзындығы;
  • Егер ол тұрақты жылдамдықпен жүрсе, Киевтен шекараға дейінгі арақашықтық пен Гонецтің Добрыняға дейінгі жүрген уақыты.

Презентация

8 – 22 мин

Сабағымызды әрі қарай ертегі желісімен бастаймыз.

Оқушылар, бүгін бізге қонаққа Змей – Горыныч ұшып келіпті. Қонаққа келе жатып бір қиындықтарға тап болыпты. Кәне, балалар Змей – Горынычке жолда кездескен мәселелерін шешуге және мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығаруға көмектесіп жіберейік.

Змей – Горынычтің бірінші басы:

1 есеп.

«Мен 300 га орман үстімен ұшып келдім. Ұшып келе жатып байқаусызда орман алқабының ауданының 25%-ін өртеп жібердім. Мен қанша га жерді өртедім?»

Ал екінші басы былай дейді:

2 есеп.

«Жоқ, дұрыс емес. Сен бәрін дұрыс айтқан жоқсың, ол былай болды: Мен орманның үстімен ұшып келе жатып, байқаусызда орман алқабының ауданының 25% - ін өртеп жібердім. Мен роман алқабының 75 га жерін өртедім, сонда барлық орман алқабының ауданы неге тең?»

Ал, үшінші басы былай дейді:

3 есеп.

«Мен 300 га орман үстімен ұшып келдім. Ұшып келе жатып байқаусызда орман алқабының 75 га жерін өртеп жібердім. Мен орман алқабының ауданының қанша процентін өртедім?»

Мұғалім: Міне, балалар біздер Змей – Горынычпен бірге есептерді шығарып болдық. Олай болса, тағы да процентке байланысты есептерді пропорциямен шығарып көрейік.

Пропорцияға есептер шығарайық.

№1. Ханда қазынада 100000 монет болды, оның 80%-і алтын. Ханда қазынада неше монет алтын бар?

№2. Хан орыс князына 50000 монет төледі, бұл орыс князына беретін пұлдың 75% -ін құрайды. Пұлдың құны қанша?

Мұғалім: Енді Змей – Горынычпен қош айтысайық, алдағы уақытта орман үстімен ұшқанда абай болсын деп.

http://engime.org/poek-042-14-01-20-16802-2015-20-05-15-j-2-basilim.html?page=6

23 – 24 мин

Сергіту сәті.

Жаза, жаз қолымыз,

Талып кетті қолымыз.

Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш,

Терезені ашайық.

Шаң тозаңды басайық,

Жалқаулықты тастаймыз,

Қайта сабақ бастаймыз.

https://www.metod-kopilka.ru/sergitu-sti-zhinai-70273.html

Презентация

25 – 37 мин

Жеке жұмыс

  • Дифференциалданған тапсырмалар беру.

А:

№1. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз: 7,5:3,5=х:14. Жауабы: 30.

№2. қойдың еті үшін 475 тг төленді, сонда сол бағамен 665 теңгеге қанша кг қойдың етін сатып алуға болады? Жауабы:

№3. 120 санын 1:2:3 қатынасындай бөліктерге бөліңіз.

Жауабы: 20; 40; 60.

В:

№1. АВС үшбұрышының АВ қабырғасында жатқан Е нүктесі арқылы АС қабырғасына параллель түзу жүргізілген. Егер АВ=22,5 см, АЕ=18 см, ВС=15 см болса, ВС қабырғасын түзу қандай кесінділерге бөлінетінін табыңыз.

Жауабы: ,

№2. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз: Жауабы: 15

  • С:

№1. Жез – мыс пен мырыштың қорытпасы, олардың массаларының қатынасы 3:2 қатынасындай. Бір кесек жез дайындау үшін мыс қажет. Осы кесек жезді дайындау үшін қанша мырыш қажет болатынын анықтаңыз.

Жауабы:

Қосымша 1

Сабақтың соңы

38 - 40 мин

Үйге тапсырма:

  • Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңыз:

Жауабы: 13.

  • қара бидай дәнінің салмағы 2,8 т7 қара бидай дәнінің салмағы қандай?

Жауабы: 7,49 т.

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

1. Сабақтың мақсаты қандай болды?

2. Мен мақсатқа жеттім бе?

3. Мен не білдім?

4. Мен нені үйрендім?

5. Мен нені түсінбедім?

6. Мен не бойынша әлі де жұмыс істеуім керек?

Қосымша 2

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар сабақта топтық жұмыста бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. Жұптық жұмыстарды шығара отырып өз білімдерін шыңдайды.

Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, өз беттік жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады.

Сергіту сәті



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.