№ 11 Қазақ жеріндегі сәулет ескерткіштері, археологиялық қазбалар. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 4 сынып, сабақ жоспары.


Пән: Қазақ тілі Т2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3-бөлім: Мәдени мұра

Күні:

Сынып: 4

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Исина Асем Балгабаевна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

11 Қазақ жеріндегі сәулет ескерткіштері, археологиялық қазбалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру

4.​3.​4.​1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады және оған жауап береді

Оқушылардың көпшілігі:

мәтін мазмұныны бойынша сұрақтар құрастырады және оған жауап береді

Оқушылардың кейбірі:

кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалайды

Бағалау критерийлері

мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады және оған жауап береді;

кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалайды

Лексикалық минимум

қымбат, таңғал

Грамматикалық минимум

Неліктен? Не үшін? сұрақтары

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Power Point таныстырылымы

Бастапқы білім

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

«Шаттық шеңбер»

«Доп лақтыру» әдісі арқылы меңгерту

Шарты: оқушылар шеңбер тұрады. Берілген сұрақтарға кезектесіп өз жауаптарын айтады.

Мақсаты: тілді дамыту, еркін сөйлеуге бейімдеу.

Талқыланатын сұрақ:

- Бос уақытта қандай іспен айналысуға болады?

Қабылдау деңгейлеріне қарай сөйлету:

- Сіздің өз хоббиіңіз жайлы айтып өтсеңіз.

Сабақтың мақсатымен таныстыру:

мәтін мазмұныны бойынша сұрақтар құрастырамын және оған жауап беремін;

кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалаймын

 Слайд

Сабақтың ортасы

25 мин

Мағынаны тану

Жаңа сөздер

(МК,Ұ) «ҚАҚПА» әдісі бойынша жаңа сөздерді меңгереді.

Ойынға қажетті құрал-жабдықтар: түсіндірмелі сөздік.

1. Жаңа сөздерді оқу.

2. Көргенін жылдам жазу арқылы мағынасын есте сақтау.

Орындалу барысы:

Тақтада қақпаның суреті тұрады;

Сынып топқа бөлінеді;

Мұғалім бір сөзді немесе терминді айтады;

Топ сол сөзді кестеге толтырады;

Бір оқушы кестені толтырады;

Бір оқушы сөздікпен жұмыс істейді;

Бір оқушы гол салады

Жұмыс барысында оқушылардың рөлдері

Үлгі:

сөз

менің аудармам

сөздіктегі аударма

сөйлем

қымбат – бәрінен артық, маңызды

таңғал – қайран қалу, аң-таң болу

Дамыту жолдары:

1. Жаңа сөздердің мағыналарын мысалы келтіріп түсіндіреді.

2. Қолдану ерекшеліктерін көрсетеді.

3. Бірнеше рет қайталайды.

4. Сабақ барысында түрлі жағдаяттарда қолданады.

5. Өткен сабақтарда меңгерген ақпаратты сабақта қайталайды.

Айтылымалды тапсырмасы:

) Оқушыларға өздерінің археологиялық қазбалар карталарын жасайтындықтарын айтыңыз. Ол археологиялық қазба нәтижесінде мол қазынаға тап болуы мүмкіндігі бар екендігін айтыңыз. Сол себепті де біз картамызда қазына картасы деп атайтын боламыз деп түсіндіріңіз. Түрлі символдарды (карталардағы) көрсетіңіз және оларды біз әдетте қайдан көретініміз және нені білдіретіндігі туралы сұраңыз. Жауаптарын тыңдаңыз. Бұл символдардың карта бұрышында «кілт» ретінде көрсетілетіндігін түсіндіріңіз.

Қазына картасын жасау

(М) Таза шаблонда қазына картасын жасаудың үлгісін көрсетіңіз. Тақырып, символдар мен кілтті қосыңыз. Нақты атау мен тартымды презентацияға басты назар аударыңыз. Барлық жазу стратегияларын қолданыңыз.

Айтылым кезіндегі тапсырма:

) Оқушылардан өз идеяларын сыныпқа айтуларын сұраңыз және оларға көмек ретінде ерекшеліктер мен символдар тізімін жасаңыз.

Ұсынылған карталардың жалпы тізімін жасаңыз және оларды оқушыларға көмек үшін көрсетіңіз

Орфография мен сөз таңдауды тексеру үшін сөздіктер қолдануды оқушылардың естеріне салыңыз.

Оқушыларды қолдау үшін қосымша:Математикамен байланыс, мысалы, қазына картасы координаталары жаттығуы. Картадағы ерекшеліктерді берілген координата шаршыларына салыңыздар.

Барлық сөз тізімдері мен қазына карталары анық көрсетілгендігіне көз жеткізіңіз. Оқушыларға орфографияны тексеру мен сөз таңдауда сөздіктерді қолдануларын естеріне салыңыз.

Дескриптор:

құрастырған картаның бағытын сатылап жазады;

мәтінде шылау, көмекші сөздердің, септік формадағы жіктеу есімдіктердің жазбаша тілде дұрыс қолданады.

Айтылымнан кейінгі тапсырма

) Оқушылардан өз карталарына қоюға болатын символдарды жұптарда талқылауларын сұраңыз.

Қазына картасына қосатын басты ерекшеліктері талқыланады.

Кері байланыс

Тапсырма қиын болды ма?

  Слайд

Таратпа материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия

Мен үшін бүгін ..... құнды болды, себебі ......

Келесі сабақта ..... болса екен.

Бағалау

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалау критерийлер бойынша бағалай алады.

Үй жұмысы

Археологиялық қазба туралы мәлімет жинақтау

 Слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады.

Бұл бөлімде оқушының сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушының барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушының жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу