Фон Нейман архитектурасы. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.1 А Аппараттық жасақтама

Бекітемін________________________

Мектеп:

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатысушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Фон Нейман архитектурасы

Осы сабақта қол жеткізілген оқыту мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

Фон Нейман архитектурасын білу

 Оқу мақсаттары

Басқару құрылғысының, арифметикалық логикалық блоктың және процессордың жеке бөліктері ретінде жады регистрін сипаттау

 Бағалау критерийлері

Білу, түсіну

процессордың сипаттамаларын сипаттай білу,

Фон Нейман архитектурасының схемасын, жұмыс принципін түсіндіру

  Тілдік мақсаты

 

Тілдік оқыту мақсаты

Оқушылар компьютерлік архитектураның қалай жасалғанын ауызша сипаттау. Түсіндіріп жатқанда ағылшын тілін пайдаланыңыз.

Тақырыптық сөздік және терминология

  • СPU
  • ALU
  • CU
  • Address bus
  • Data bus
  • Control bus

 Мәндерді саралау

 

Ұлттық идеяға сәйкес құндылық

«Мәңгілік ел»:

  • Академиялық адалдық
  • Ынтымақтастық
  • Функционалдық сауаттылық

Мәдениеттерді тәрбиелеу академиялық адалдық, топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық, практикалық тапсырмалар арқылы функционалдық сауаттылық арқылы диалог арқылы жүзеге асырылады.

 Пәндік байланыс

Ағылшын тілі

Алдын ала білім

Кеңістік ойлау

Сабақ үдерісі

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

0–3 мин

Ұйымдастыру сәті: журналдағы қатысушыларды тексеру.

Жаңа білім алу үшін студенттерді дайындау

Сабақ тақырыбын «Қатені тап» ойыны арқылы кеңейту. Топтар әдейі әр түрлі қателіктерге жол беретін өздерінің Фон Нейман сұлбасын жасайды. Топтар қатені табу керек.

 Оқушыларды сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру

3-10 мин

Архитектураның және компьютер құрылымының тұжырымдамасындағы айырмашылыққа назар аудару.

Компьютерлік жүйелердің негізгі функционалдық компоненттерін өзара байланыста көрсететін блоктық схеманы бейнелейтін заманауи компьютерлердің толық жиынтығын көрсету.

Компьютердің әрбір компонентін толығырақ сипаттау.

1) Процессор.

Компьютерлік құрылғының негізі американдық ғалым Джон фон Нейманның 1945 жылы тұжырымдалған жалпы принциптері екеніне назар аудару. Анимацияны пайдалану арқылы процессордың жұмыс істеу жолын түсіндіру.

2) Жедел жады

3) Ұзақ мерзімді есте сақтау.

Презентациямен жұмыс.

Мұғалім Von Neumann архитектурасының негізгі терминдері мен түсініктерін түсіндіреді

  • Фон Нейман архитектурасы
  • Фон Нейман машинасы
  • 3- Гарвард архитектурасы;

Презентация

2-4 беттері

    • мин

Мұғалім Фон Нейманның принциптерін түсіндіреді

• Екілік кодтау принципі

• Жадтың біркелкілік принципі - деректерді бірлескен сақтау және жадыда орындалатын код

• Мақсатты қағидасы

• Бағдарламаны басқару принципі

Презентация

5- 9 беттері

15-25 мин

Мұғалім Фон Нейманның архитектурасының құрылымын және олардың атқаратын қызметтерін және олардың арасындағы қарым-қатынасты түсіндіреді

Презентация

10- 18 беттері

25-30 мин

Challenge 1: Вон Нейман архитектурасының схемасын

диаграмма түрінде салыңыз (плакатқа салу) және негізгі аспектілердің өзара әрекетін жазыңыз.

   

Дифференциация келесідей ұйымдастырылады:

Оқушылар Фон Нейман схемасының қалай жұмыс істейтінін түсіну қажет.

Оқушылар өзін-өзі бағалау қағидасына сәйкес өзін-өзі анықтайды - дескриптормен академиялық адалдық принципіне сәйкес.

Критериялар

Дескриптор

Вывод

+

Білу және түсіну

Схеманы салады

Өзара әрекеттері дұрыс жазылады

Сабақ соңы

30-35 мин

Оқылатын материалды бақылау сұрақтары:

• Компьютерлік сәулет тұжырымдамасына не жатады?

• Джон фон Нейманның жасаған компьютерінің қағидаларын анықтау.

• Компьютер архитектурасына не кіреді

Магнитола-модульдік компьютерлік құрылғының негізгі қағидалары қандай?

• Қазіргі заманғы компьютерге тән архитектураның жаңа элементтері қандай?

Үй жұмысы:

Сұрақтарға дұрыс жауап беріңіз

Процессордағы үш шинаның атын және қызметін анықтаңыз.

Процессорда бағдарлама санауышыда не сақталады?

АЛҚ дегеніміз _____________________________

Еңгізу құрылғылары: _____________________________________

Шығару құрылғылары ____________________________________

Жад құрылғылары ____________________________________

35-40 мин

Рефлексия. Студенттер сабақтың басында өздері жасаған сұрақтарға жауап қайтарады және сабақтың тақырыбымен танысып, оқу материалын оқып болғаннан кейін олардың сұрақтарына жауап алған-болмайтындығын біледі.

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Неғұрлым қабілетті оқушылар қуатты компьютерге арналған құрылғылар тізімін жасау қажет. Осы конфигурацияның компьютерін неғұрлым қуатты деп санайтынын түсіндіріңіз .

Бос диаграммаларды толтыруды арқылы Фон Нейман компьютерлік схемасын білу.

Топтық жұмыс кезінде сыныпты айналдыра отырып, сабақ бойы қауіпсіздік нұсқауларын орындау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма?

Барлық оқушылар орталық органға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Жалпы бағасы

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.