Мәтіндік, дыбыс және бейне пішімдер. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін» ____________
Пән: Информатика 7 сынып
7.1А бөлім – Ақпаратты өлшеу және компьютер жады | Мектеп: Орал қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Ислямова М.С. | |||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мәтіндік, дыбыс және бейне пішімдер | |||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды игеру | |||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары | 7.1.2.3 файлдарды сақтау кезінде әртүрлі форматтарды қолдану | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: - мәтіндік пішімдерін ажырата алады; - дыбыс және видео пішімдерін ажырата алады; -.түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады. | |||||||||||||||||
Бағалау критериі | Білу
Қолдану
Талдау 4.Бірдей ақапараттан тұратын түрлі пішімдегі файлдар өлшемін салыстыра алады. | |||||||||||||||||
Оқытудың тілдік мақсаты | Барлық оқушылар:
Пәнге қатысты лексика және терминология
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
| |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Тапсырманы орындауда өзара келісім, жұптық (топтық) жұмыс кезінде бір-біріне деген құрмет. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сабақта пәнаралық байланыс жүзеге аспайды | |||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Файлдарды сақтап біледі, Paint бағдарламасында жұмыс жасайды. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин | 1.Ұйымдастыру бөлімі (Қ) Қалыптастырушы бағалау үшін жұмыс. Әр оқушы жеке жұмыс парағында жұмыстанады. | Жұмыс парағы Қалыптастырушы бағалауға бағытталған жұмыс | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 7 мин 5 мин 10 мин 7 мин | Мақсат:: «Файл пішімдерін ажырату» Сұрақ: Экраннан не көріп отырсыңдар? Файлдың қандай пішімдерін білесіңдер? Қайсысын жиі кездестіресіңдер? Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериін хабарлау. Оқушылар сабақ мақсаты мен бағалау критериіндәптерлеріне жазады. (С) Сыныппен бірге мәтіндік, дыбыс жіне бейне файлдардың негізгі пішмдері туралы әңгімелесу. Оқушылардан осылардың қайсысын біледі және қолданатыны туралы сұрау. Мақсат: «Түрлі пішімдерді ажыратады (мәтіндік, дыбыс, видео)». Бағалау: БК1. Дескриптор:
Мұғалім оқушыларға тақтада тапсырма орындау үшін сілтеме көрсетеді.http://learningapps.org/1914944, Оқушылар тапсырма орындайды. Мақсат: «Пішімдер мен кеңейтулерді ажыратады» Бағалау: БК1. Дескриптор:
(Т) Топтық жұмыс. Мұғалім зерттеу үшін оқушыларға материалдар таратады. Оқушылар материалмен танысып, сәйкесінше кестені толтырады. Мақсат: «Түрлі пішімдерді (мәтіндік, дыбыс, видео)». Бағалау: БК1, БК4 БК1дескрипторы:
БК4 дескрипторы:
(П) Практикалық жұмыс.Мұғалім әр оқушыға мәтіні бар құжат үлестіреді. Оқушылар мәтінді теріп, түрлі мәтіндік пішімде сақтайды. Файлдың өлшемін анықтап түсіндіреді. Мақсат: «Түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады». Бағалау: БК3, БК4. БК3 дескрипторы:
БК4 дескрипторы:
| Презентация Презентация Презентация http://learningapps.org/1914944 1 қосымша 2 қосымша 3 қосымша | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Оқушыларға сұрақ:
Үй тапсырмасы. «Мәтіндік» және «Бейне» тақырыбына ребус дайындау. | Презентация | ||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс | ||||||||||||||||
Басқаларынан бұрын жұмысн аяқтаған оқушылар үшін қосымша тапсырмалар | Практикалық тапсырмаларды орындау және есептерді шешу арқылы | Жүзеге аспайды | ||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: |
1қосымша
Форматы текстовых документов
txt - очень распостраненный формат отображения текстовых файлов, открывает практически любой текстовый редактор или программа для чтения текстовых документов в большинстве случаев это WordPad или Блокнот.
pdf - кросплатформенный документ предназначенный для представления в электронном виде полиграфической продукции, открывает Adobe Reader и Foxit Reader.
doc - формат текстовых документов созданный компанией Microsoft представляет из себя отформатированный текст который может содержать как текстовые так и двоичные данные открывают программы WordPad и Microsoft office.
docx- новый формат Word2007 открывает Microsoft office 2007, если возникли проблемы с открытием этого файла, файл можно открыть архиватором, предварительно переименовав файл в zip формат.
Форматы звуковых файлов
R A W - формат
"Выборка" - это значение, которое подается на вход DAC или получается из ADC, обычно целое число ( 8 или 16 битов ). Выборка характеризует амплитуду звукового сигнала. Частота выдачи выборки определяется килогерцах ( HKz ), или выборок/секунду. Кроме этого, выборка может идти по одному каналу ( моно ), или двум ( стерео ), или ..., большему числу каналов. Тем самым для проигрывания выборки, кроме нее самой, необходимо знать:
- число бит на выборку ( 8/16 бит, возможно до 32 бит );
- частоту выборки ( 5Hkz/44Hkz, возможно до 48Hkz );
- число каналов ( 1/2-моно/стерео, возможно до 4 каналов ).
Если выборка стерео, это значит, что сначала идет байт первого канала, затем второго. И частота здесь характеризует выдачу обоих байт в секунду. Для стерео левый канал - первый.
Зная указаные параметры для какого-то .RAW файла, вы, в состоянии его правильно воспроизвести.
W A V - формат
Это RIFF файл фирмы Microsoft. Он используется в Windows. Поэтому весьма "популярен". Он похож на AIFF - формат Apple, который используется для хранения высококачественного звука инструментов, он так же используется на SGI. Он похож, но не совместим.
Вначале идет заголовок RIFF файла:
Видео форматы
AVI
Формат AVI был придуман компанией Microsoft больше двадцати лет назад, однако, до сих пор AVI остаётся одним из самых популярных в мире форматов для хранения видеоинформации. В отличии от обычных форматов, например, таких как MP3 или JPG, AVI — это контейнер в котором могут содержаться видео/аудио данные сжатые с использованием разных комбинаций кодеков. Основные недостатки:Отсутствие поддержки VBRК сожалению формат AVI не поддерживает аудио-потоки с переменным битрейтом (VBR). Поддержку переменного битрейта MP3-трэков разработчикам формата AVI кое-как удалось реализовать, однако звук в формате Ogg Vorbis он так и не поддерживает.
MP4
Файлы MPEG-4 Part 14 (MP4) способны хранить медиаданные - аудио, видео и субтитры. Этот тип файлов в основном используется компанией Apple, а также другими разработчиками мобильных приложений для хранения аудиоданных, изображений или видеоданных - в частности, аудиокниг, музыки, видеофильмов, фотографий и подкастов. Формат MPEG-4 очень часто используется при он-лайн проигрывании видеофайлов.
Название | Форматы | Преимущества | Недостатки | Применение |
txt | ||||
doc | ||||
Avi | ||||
Mp4 | ||||
Mp3 | ||||
wav |
Приложение 2
Приложение 3
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру