Негізгі сызу құралдары, жұмыстың тәсілдері мен жұмыс орнын ұйымдастыру. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары | Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Узакбаева Жулдызай Сапарбаевна | ||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Негізгі сызу құралдары, жұмыстың тәсілдері мен жұмыс орнын ұйымдастыру | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.2.2. Графикалық жұмыстарды орындағанда сызба құрал- саймандарымен жұмыс жасаудың тәжірбиелік дағдыларын көрсету | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы келесі мақсатқа қол жеткізді:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар графикалық құрал- жабдықтармен жұмыс жасай отырып, шығармашылық тапсырмаларды орындау үдерісінде эстетикалық талғамдарын, әр түрлі графикалық әрекеттерін, дағдыларын дамытады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бейнелеу, математика, физика, тілдер, тарих | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернеттен іздеу, слайд жасау, АКТда көрсету | ||||||||||||
Бастапқы білім | Алдыңғы сабақта алған білімдерімен байланыстыра отырып, практикалық жұмыстар орындайды. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау | Презентация | |||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин. 25 мин. 25 мин. | Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі.
Қарындаштар сызбаларды іске асыруда маңызды рөл атқарады, өйткені графикалық кескіннің сапасы олардың қаттылығын дұрыс таңдауына байланысты: T, 2Т, ЖК, 4T, 5 Тл, 6T, 7T, H - қатты, HM, HB, М, 2М, З.М., 4M, 5М, 6М-жұмсақ: қарындаштың қаттылығы әріптер мен сандардан арқылы көрсетіледі CT - орташа қаттылық. Графикалық жұмыс кезінде қарындаштағы сызықтардың қалыңдығын өзгереді, сондықтан оны наждак қағазға үикелеп тегістеп отыру керек (8-сурет, с).
№2 тапсырма Графикалық жұмыс орындау барысында құрал-саймандарды пайдаланып геометриялық фигураларды орналастырыңыз. (практикалық жұмыс) Мысал: Геометриялық фигуралардың түрлері | Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. Жәй қаламдар жиынтығы. Плакаттар, кестелер Интернет-дерек көзі: http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=4 | |||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин. |
| ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Бөлім бойынша білімдерін бақылау үшін, тақырыпты игеру үшін графикалық жұмыстар орындайды. Мұндай тапсырма түрі (дифференцияцалау) саралауды қарастырады. Оқушыларға шығармашылық тапсырмалар ұсыныңыз. Бұл тапсырма оқушыларың қабілеттерінің деңгейін көрсетеді | Жұмыстар жеке-дара жүзеге асырылады, бұл бағалау процесін жеңілдетеді. Оқушылар критерийлерге сәйкес бір-бірін өздігінен бағалайды. Бағалау әрбір оқушының деңгейін ескереді. Тапсырма оқушылар графикаға негізделген өз практикалық жұмыстарын жасаған кезде қағаз парағына дұрыс орналастыру, өлшемдердің дұрыс сызылу жолын көрсетеді. Графикалық операцияларды орындаудағы дәлдікті сақтаудың маңыздылығына оқушылардың назарын аудартып, аспаптарды дайындаңыз: қарындаш пен шеңберсызардағы грифельдерді ұштау, сызба сызықтарын дұрыс пайдалану. | 1. Барлық әрекеттерді мұғалімнің нұсқауы бойынша орындаңыз. 2. Жұмыс кезінде кенеттен қозғалыс жасамаңыз. 3. Жұмыс орнындағы тәртіпті және тәртіпті сақтаңыз. 4. Сызба құралдарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салыңыз. 5. Жұмыс орнын оқытушының рұқсатынсыз қалдырмаңыз. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру