Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:10.1А  Стереометрияның аксиомалары.Кеңістіктегі параллельдік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

10.2.4 түзу мен жазықтықтың параллельдік белгілері мен қасиеттерін білу, оларды есептер шешу кезінде қолдану.

 Сабақ м а мақсаттары

Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын қарастыру.

Түзу мен жазықтықтың параллельдік белгілері мен қасиеттерін білу, оларды есептер шығару кезінде қолдану.

 Жетістік

  критериі

Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу мақсатына жетеді

  • Кеңістікте түзу мен жазықтықтың орналасу жағдайларын біледі;
  • Түзу мен жазықтықтың параллельдігінің белгісін және қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын тұжырымдайды;
  • кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуының қасиеттерін тұжырымдайды;
  • кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың параллельдігін түсіндіріп айтады;

сызбаның салынуын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • стереометрия;
  • жазықтық;
  • кеңістік;
  • айқас түзулер;
  • тетраэдр;
  • параллелепипед;
  • параллель жазықтықтар.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • ... фигуралардың қасиеттерін зерттейтін геометрия бөлімі — стереометрия;
  • айқас түзулер деп ... ;
  • бір түзуде жатпайтын үш нүкте арқылы ... жүргізуге болады;
  • егер әр түрлі екі жазықтықтың ортақ нүктесі болса, онда ... ;
  • егер түзудің екі нүктесі жазықтыққа тиісті болса, онда түзудің барлық нүктелері ... ;
  • егер кеңістікте түзу жазықтыққа параллель болса, ...;
  • екі жазықтық параллель болады, егер ... ;
  • ... жазықтығы түзуді қамтиды;
  • ... нүкте үшбұрыш жазықтығына тиісті емес;
  • ... түзу жазықтықты қияды;
  • ... түзулер бір жазықтықта жатпайды;
  • ... жазықтықтардың ортақ нүктесі бар.

Құндылықтарды дарыту

*Академиялық шыншылдық, толеранттылық

*Ж.А білу және түсіну: тұрақты даму,әлеуметтік әділеттілік және теңдік

*Ж.А құндылықтары: әлемдегі және қоршаған ортадағы жағдайларды жақсартуға белсенді қатысуға шешім қабылдау

*Ж.А.дағдылары: өзінің айналасындағыларға ашық, әділ қарым –қатынас және олардың құқықтарын құрметтеу

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика,химия, ағылшын тілі

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану, Интернет ресурстар

Бастапқы білім

Стереометрия аксималары, кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу.

Оқушыларға суреттер ұсыныңыз. Мысалы:

Оқушылардан түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы туралы ой-пікірлерін сұраңыз.

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау

Сабақтың ортасы

10 мин.

Оқушылардың берген тұжырымдарын толықтырыңыз,арнайы символдар арқылы белгілеуді ұсыныңыз.

Түзу мен жазықтық өзара орналасуы

Түзу жазықтықта жатады.

Белгіленуі:

Түзу жазықтықты қияды.

Ортақ бір нүктесі бар.

Түзу жазықтыққа параллель.

Ортақ нүктелері жоқ.

Белгіленуі:

Анықтама. Түзу мен жазықтық ортақ нүктелері болмаса, олар параллель деп аталады.

немесе:

Кеңістікте қиылыспайтын түзу мен жазықтықтықты өзара параллель деп атайды.

Тапсырма.

Берілген жазықтықтарға параллель түзулерді атаңыз

Тұжырымдама

Сызбасы,белгіленуі

Түзу және жазықтықтың параллельдік белгісі

Егер жазықтықта жатпайтын түзу осы жазықтықтағы қандай да бір түзуге паралель болса, онда бұл түзу берілген жазықтыққа параллель болады.

1салдар. Егер жазықтық басқа жазықтыққа паралель түзу арқылы өтсе және осы жазықтықпен қиылысса онда бұл жазықтықтардың қиылысу түзуі берілген түзуге параллель болады.

2 салдар. Егер параллель екі түзудің біреуі жазықтыққа параллель болса, онда екінші түзу осы жазықтықта жатады немесе оған параллель болады.

презентация

1-3 слайд

4 слайд

5 слайд

6-8 слайдтар

22 минут

Бекітуге берілген тапсырмалар

Есеп1.

АВС үшбұрышыңда АВ қабырғасында D нүктесі , ВD:ВА = 1:3 қатынасындай таңдалынып алынған.АС қабырғасына параллель D нүктесі арқылы , ВC қабырғасын D1 нүктесінде қиып өтетін түзу жүргізілген

DBD1 және АВС үшбұрыштарының ұқсастығын дәлелдеу керек.

Табыңыз АС, егер DD1=4см болса.

Есеп 2.

СDE үшбұрышының СD қабырғасы К және Р ал DE қабырғасын М және N нүктелерінде қиып өтетін және жазықтықтары СЕ қабырғасына параллель өтеді. DK кесіндісі РК –дан екі есе кіші, ал СР кесінлісі РК –дан екі есе ұзын. СЕ қабырғасын табыңыз, егер КМ=6 см болса.

Есеп 3.

АВС үшбұрышының АВ қабырғасында D нүктесі ВD:ВА = 1:3 қатынасындай етіп таңдалынып алынған.

AC IIa болса, онда ВD1 : D1C қатынасын табыңыз.

Есеп 4.

Трапецияның орта сызығы арқылы жазықтығы жүргізілген.Трапецияның табандарын қамтитын түзулер жазықтығын қия ма.Жауабын негіздеңіз.

9-12 слайдтар

5 мин.

Үй тапсырмасы

1. АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларынан сәйкесінше D және E нүктелері, DE = 5 см және ВD:DА = 2/3 болатындай етіп алынған. жазықтығы B және С нүктелері арқылы DE түзуіне параллель өтеді.. ВС қабырғасының ұзындығын табыңыз.

2. жазықтығы АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларының орталары К және М арқылыөтеді. ВС түзуі жазықтығын қиылыса ма? Жауабын негіздеңіз.

Рефлексия:

Нені білдім?

Не түсініксіз?

Нені білгім келеді?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың

Материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері

сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Ә.Б. меңгерушісі: ____________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу