Дөңгелек, сектор және сегмент ауданы. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегмет ауданы (6 с) | Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Дөңгелек, сектор және сегмент ауданы | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.1.2 сектор, сегмент аудандарының формулаларын қорытып шығарады және қолданады | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||
Жетістік критерийі | Оқушылар мақсатқа жетеді,егер:
| |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология Дөңгелек, шеңбер, сектор, сегмент, радиус, центрлік бұрыш. | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Cыйластық, қазақстандық патриотизм, азаматтық жауапкершілікті жұптық жұмыс орындау, бағалау критерийлерін құрастыру және бағалау барысында қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | физика | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта мүмкіндіктерін қолдану | |||||||
Бастапқы білім | Дөңгелек, радиус, үшбұрыш ауданы, центрлік бұрыш | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-5 мин | I Ұйымдастыру кезені Өткен білімді қайталау «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен маьериалды қайталау, орындыққа бір оқушы отырады, қалған оқушылар өткен материал бойынша сұрақтар қояды. Сурет бойынша ауызша жұмыс: Суретегі фигуралар қандай геометриялық фигуралардан жасалған? Штрихталған фигуралардың аудандарын қалай табуға болады? Радиусы 5 см болатын шеңберден қиып алынған сегментті шектейтін доғаның шамасы келесі кестеде берілген. Сегменттің ауданын тап.
Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы және мақсаты анықталады. | |||||||
Сабақтың ортасы 6-35 мин | II Жаңа материалды меңгеру Екі радиус пен олардың арасында жатқан доғамен шектелетін дөңгелектің бөлігі сектор деп аталады.
Жұптық жұмыс: Сектордың ауданын табу формуласын қорытып шығарыңдар:
Қорытынды:
мұндағы r — сектордың радиусы; n — градуспен берілген сектордың бұрышы. Доға мен оның хордасымен шектелген дөңгелектің бөлігі сегмент деп аталады.
Жұптық жұмыс: Сегменттің ауданын табу формуласын қорытып шығарыңдар: Сектор қандай фигуралардан құрылған? Үшбұрыштың ауданын қалай табуға болады? Сегменттің ауданын қалай анықтауға болады? Қорытынды: Жұмысты аяқтаған соң кез-келген бір оқушы тақтада шешу жолын көрсетеді, қалғандары сұрақтар қояды. III. Білімді бекіту
Мұғалім тақтаға есепті оқушылармен бірге талқылап шығарады, есептің шешу жолының жазылуын қөрсетеді. а) Шеңбердің радиусы 4см-ге тең болса, онда боялған фигураның ауданын табыңдар:
ә) R2=3 болса, онда боялған фигураның ауданын табыңдар:
Суттегі боялған фигуралардың аудандарын табыңдар:.
Жауаптары:
| Э.Н. Балаян. Геометрия задачи на готовых чертежах для подготовки к ГИА и ЕГЭ. 7-9. | ||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин | Үй жұмысы:
Жауаптары:
Рефлексия Оқушылар рефлексия жасайды: - не білдім, неге үйрендім; - не түсініксіз болып қалды; - немен жұмыс жасау қажет. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау, оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Өзара тексеру, жұптық жұмыс, ағылшын тіліндегі қосымша тапсырмалар. | Бұл бөлімді сабақ туралы ойтолғауға қолданыңыз. Сол жақ бөліктегі сабағыңыз туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | Денсаулық сақтайтын технологиялар, физминуткалар | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақт саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткенекі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.