Жазықтықты түрлендіру және қозғалыстың түрлері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2C Фигураларды түрлендіру | Мектеп: ХББ НЗМ | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Жазықтықты түрлендіру және қозғалыстың түрлері | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Жазықтықта фигураларды түрлендірудің бір түрі- қозғалыс ұғымымен танысу және оның қасиеттері мен түрлерін қарастыру
| ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар:
иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу бойынша түсіндіреді. Пәндік лексика мен терминология
иррационал теңсіздіктер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу үшін ... . | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өздігінен ақпаратты таба алу, жағдаятты талдай алу, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді қою және оларды шеше білу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұтымды пайдалана білу. Аталған құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар негізінде дарытылады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика тарихы, физика | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар презентациямен жұмыс жасай алады, ИКТ жазу үшін қолданады. | ||||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыш. Үшбұрыштың түрлері. Үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатынас. Үшбұрыштардың ұқсастық белгілері | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 2 мин | 1. Ұйымдастырушылық кезеңі - оқушылардың зейінін шоғырландыруға - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңілін бөлу Сабақтың кезеңдерімен таныстыру. Постер жасау; Есептер шығару; Математика тарихынан есептер; Физикадағы үшбұрыштардың ұқсастығы; Тоғыспалы сұрақтар. | Презентация Слайд 1-4 | |||||||||
Середина урока 8 мин 10 мин 10 мин 10 мин 10 мин 10 мин 15 мин | Жаңа тақырып. Фигураларды түрлендіру 1. Осьтік және центрлік симметрия ұғымдарымен танысу. Анықтамалары мен қасиеттерін түсіндіру. Өмірдегі қолданысы мен байланысын талқылау.
Өзіндік жұмыс. Есептер шығару. (Қосымша 1) 3. Параллель көшіру. Анықтамасы мен қасиеттерін дәптерлерге жазу. Өзіндік жұмыс. Есептер шығару. (Қосымша 2) 4. Бұру. Оқушылар бұрудың анықтамасымен танысады. Мұғалім тақтада мысалдар көрсетеді. Өзіндік жұмыс. Есептер шығару. (Қосымша 3) Топта ойын. Екі А (суреттер) және В (қозғалыс түрлері) жиындарынан сәйкестік жасау. | Презентация | |||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Оқу мақсатына қайтып келіп, сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Жоғарыдағы тапсырмалар негізінде сұрақтар қойылады. Сабақтың қай кезеңі ұнады? Қай тапсырмалар сен үшін қиындық туғызды? Сыныптастарыңның есеп шығаруда көмегі тиді ме?т.с.с. | ||||||||||
Саралау Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі. | Бағалау Сабақ барысында мұғалімнің қалыптастырушылық бағалауы. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру