Ағашты өңдейтін механикалық жабдықтар. Көркем еңбек (ұлдар), 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп: Орал қ.ФМБ,НЗМ

Аты-жөні: Матов М.А.

Күні:

Класс: 7

Қатысушылардың саны:

Қатысушылардың жоқ саны:

Сабақ тақырыбы

Ағашты өңдейтін механикалық жабдықтар

Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы)

7.2.2.1

Қазіргі заманғы технологиялық машина құрылғысын және жұмыс істеу принципін сипаттайды, және оның ішінде конструкциялық өңдеу операциялар бойынша орындайды, табиғи және жасанды материалдар.

Сабақтың мақсаты

 

Қазіргі заманғы технологиялық машиналарды өңдеуге жұмыс істеу құрылғысының принциптері, және олардың конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарын білуге сондай-ақ қауіпсіз тәсілдері.

 Критерии жетістігі

Білу

Механикалыөқ өңдеуді не екенін біледі

Мүмкін станок түрлерін ажыратады

Түсіну

Станокта орындалатын ота түрлерін орындай алады

Қолдану

Ағашты өңдейтін такар станок кейбір қарапайым отаны өз бетінше орындау

Талдау

Өзінің өнімін құру үшін алған білімдерін болашақта қажет болады

Синтез

Техника және өнердің өзара байланысын табады.

Бағалау

7. Өзінің жұмыстарын бағалайды және басқалардың жұмыстары

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік емес пәндер үшін тұжырымдалады

Станки

Machines

Машиналар

Обработка

Treatment

Өңдеу

Бұл механикалық ағашты өңдеу

Механическая обработка древесины-это .......

Ағаш өңдеуге арналған қазіргі станоктар түрлері,

Современные виды станков для обработки древесины….

Дағдыландыру

 құндылықтары

Мақсаттылық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Физика пәнімен байланыс

АКТ пайдалану дағдылары

Зерттеу жұмыс барысында ноутбуктерді қолданамыз.

Алдын-ала білу

 

Оқушылар бұрын механизмін қозғалыс тетіктері және пайдалану дағдысы қол электр құралдарын қауіпсіз ережелерін сақтай отырып, жұмыс істеу.

Физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, конструкцияны ,анықтады және табиғи және жасанды материалдар мен оларды қолдану саласын пайдалану

Материалдық шығындарды анықтап бұйымдарды дайындау. Бірнеше бөлшектерді қолдана отырып, ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстары.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақтың кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресуртар

Сабақ барысы

4 мин

6 мин

5 мин

10 мин

14 мин

3 мин

3 мин

Сабақ соңы

Оқушыларға бейнефильмді көрсету қазіргі заманғы технологиялық машиналар материалдарда өңделген , құрылғы және ұстанымдар, олармен жұмысты кейін талқылау. Талқылау барысында мұғалім жетелеуші сұрақтар қойып оқушыларды бағыттап отыру

Оқушыларға топта жұмыс істеу принциптері ұсынуға зерделеп, әр түрлі технологиялық машиналар конструкциялық, өңдеу бойынша табиғи және жасанды материалдардан (мысалы: токарлық ағаш станок , бұрғылау станогы, жону станок қайрақ станок тағы басқалар.), интернет ресурстарын пайдаланып отыру.

Өңдеу бойымен әр түрлi технологиялық машиналар жұмыс принциптері топтарындағы құрылым, табиғи зерделенуге жиiленуге ұсынсын және мысалы жасанды материалдар: ағаш бойымен токарлық станогi, бұрғылау станогi, қайрақ станок тағы басқалар ) ғаламтор ресурстарды пайдаланады.

Сынып алдында жүргізген зерттеулерінің нәтижелерімен әр топқа бөлу (станоктың құрылысы, жұмыс істеу принципі, мүмкіндіктері мен тәсілдері, қауіпсіз жұмысымен танысу).

Мұғалім ағаш өңдеу жұмыс істеу тәсілдерін технологиялық машиналарды, таңдау және бекітуге дайындау. Алдын ала барысында токар станоктың қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін сақтаудың маңыздылығына көз жеткізіңіз. 

Оқушылар жұмысын бақылау

Мұғалімнің басшылығымен оқушылар қарапайым операцияларды станокта орындайдыБағалауОқушылар көрсетеді және бағалайды, өз жұмысын бағалайды,бір-бірінң жұмысын бағалайды жұмыс кезінде станоктың қиындықтарын анықтайды

Рефлексия

Жұмыс істеу кезінде станокта ағаш өңдеу бойынша алған білімдерін келешекте аталған тақырыптарды қолдануға болады.

ағаш өңдеу арналған жабдықтар

www.bronepol.ru/y7/i/index.php?ELEMENT_ID=5854

Технология өңдеу материалдар

http://www.myshared.ru/slide/93749/

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Жұмыс жеке орындалады, бұл бағалау үдерісі жеңілдетеді. Оқушылар өздері бағалайды, бірін-бірі критерийлер бойынша. Бағалау кезінде әрбір оқушының деңгейі

ескеріледі

Еңбек сабағында металды өңдеу кезінде және ағаш станокта қауіпсіздік техника ережесін сақтау

  • Тапсырмаларын орындау алдында қауіпсіздік техникасы мен арнайы киім киіп, және қорғау құралдарын қажет ұстану
  • Станоктар

сынған кезде жұмыс істеуіне тыйым салынады сондай-ақ, егер бөлшектері қатты тиісті бекітілген

  • станокта жарамсыз немесе өтпейтiн қылып қойылған кесетiн немесе сверлеу құралығысы кезінде әрекеттерді орындауға болмайды;
  • Станоктiң бiр бөлiгiнiң қозғаушылары қолмен тыйым салынған тоқтасын, өзгертсiн немесе бұрғы, кескiштi жөнделсiн немесе қосылған жабдықта жетекшi белдiк
  • қозғалатын бөлшектері, станокты қолмен өзгертуге немесе бұрғылар, кескіштер немесе жетек ременге арналған қосылған жабдықтарды тоқтатуға тыйым салынған
  • жұмыс істейтін станокқа қатты еңкеюге беруге заттар, өлшеуге немесе ұстама бөлшектері қозғалтқыш жұмыс істеп тұрған кезде құрылғы, бөлшектеп салып отыруға оған бөгде заттар, аулаймын қолмен деталь, қашуға қосылған жабдықтар, майлау немесе салқын бұрғылар кескіштер шүберекпен тыйым салынады;
  • Станокта жұмыс істеуге электржабдығы ақауы немесе болмауымен жерге тұйықтау үзілді-кесілді тыйым салынады

жұмыс істеу кезінде ақау белгілері (түтін иісі, ұшқын электр қозғалтқыштың істен шығуы және т. б.) дереу станокты ажыратып,және мұғалімге хабарлау;

  • Жұмыс алдында еңбек сабағында қауіпсіздік техникасы қағидалары бойынша жұмыс қабілеттілігін тексеру қажет құрал-жабдықты бос жүрісте;
  • Резец немесе бұрғы әрқашан керек құрылымы біркелкі, қабылдау кенеттен қозғалыстар немесе, әсіресе сақ болу кезінде шыққан бұрғы материалдан атқарылады;
  • Жұмыс алдында отырып ағашты өңдеу станокты көз жеткізу қажет, бұл ағаш дайындамалар жоқ сызаттар немесе елеулі ақаулар;
  • Тапсырманы орындау барысында еңбек сабағында станокта емес айтарлықтай ұлғаюына қимасының жоңқа, резец бірқалыпты және асықпай;
  • алдында ағаш өңдеу жабдықтар әрқашан алдын ала сверло немесе резец жылғы бөлшектері тоқтату;
  • Станокты үрлеуге жоңқа немесе қолмен байланысытырып тыйым салу

Сабақ бойынша рефлексия

Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы?

Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?

Егер жоқ болса, неге?

саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма?

Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге?

Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Осыған орай, ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында.

Жалпы бағалау

Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу