Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыты. Көркем еңбек (ұлдар), 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыты | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.5.1 Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау 5.2.6.1 Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау. | ||||||
Сабақ мақсаттары | Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттарымен таныстыру Жеміс-көкөніс түрлерін өсіру технологиясы туралы білім қалыптатыру Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолдануды үйрету | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Пәнге қатысты терминология мен лексика Көкеністер , жемістер, өсімдік шаруашылығы, температура Диалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестері Жеміс, көкөніс дақылдарына ...,.....,...., жатады Тұқымды отырғызу үшін….. Суару… | ||||||
Құндылықтарды дарыту
|
топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санасады, бір- бірінің пікірін тыңдай біледі;
бірігіп іздену,бірге талқылау, талдау;
өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізеді
| ||||||
Пәнаралық байланыстар | Жемістер мен көкеністердің түрлері және маңызы туралы қарастырғанда биология пәнімен байланысады. Қазақстанның климаттық зоналары туралы білім география пәнімен байланысады. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта АКТ қолдану оқушыларда ақпаратпен жұмыс жасау дағдысын дамытады. Түрлі ақпарат көздерінен ең маңызды мәліметті таңдауға дағдыланады. | ||||||
Бастапқы білім | Өсімдік әлемі және олардың адам өміріндегі маңыздылығы туралы біледі. Құралдар мен материалдар қолдануды бақылай отырып, өздерінің электр энергиясы көздері тралы шығармашылық жұмыстарын жасау үшін, алғашқы ойларын зерттейді. Құралдар мен жұмыс жасау кезінде техника қауіпсіздік ережелері мен санитарлық-гигиеналық нормаларды біледі. Өздігімен алған ақпаратарды өңдеуді, ойланып-толғануды, екшелеуді біледі. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 01-03 мин | Қызығушылықты ояту. Оқушыларға көкеністер мен жемістердің суреттері көрсетіледі және сұрақтар қойылады Жемістерге не жатады? Көкөністерге не жатады? Жемістер мен көкөністердің қандай пайдасы бар? Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен тақырыбы ,бағалау критерийлері анықталады. | Сабақтың презентациясы Слайд №1,2 | |||||
Сабақтың ортасы
4-8мин 9-15мин 16-35мин 36- 42 мин | (Ұ) Оқушылардан адам өміріндегі өсімдік рөлінің маңыздылығы туралы талданады: -Өсімдік түрлері (ағаш, тал-шілік, шөптер) -Тағамға қосатын жемістер, тамырлы жемістер жемістер мен көкөністердің тамырлы жемістерден айырмашылығы, -Өсімдіктермен (гүл шоғы, икебана, флористика) безендіру -Өсімдіктерді құрылыс материалы (ағаш діңгектері) ретінде пайдалану. Оқушыларға «Жеміс-жидектер туралы не білесің?» Жеміс- жидектер және көкеністердің түрлері және оның маңызы жайлы видеоматериалдар көрсетіледі. Оқушыларға талдау сұрқтары қойылады -Жемістер мен көкеністердің адам ағзасы үшін қандай маңызы бар? -Жемістер мен көкеністердің өнімділігін арттыру үшін қандай талаптар қойылады? -Өсімдіктердің өсіп –өнуіне қажетті жағдайларды атаңыз? Шағын топпен жұмыс ( таратпа материалдарды немесе Интернет желесен қоладанады) постер немесе презентация жасау Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары: Егін шаруашылығы Гүл өсіру Көкеніс өсіру Жеміс- жидек өсіру Өсімдік шаруашылығының бағыты Өсірілетін дақылдар Өсетін аймағы Бағалау критерийі: Мазмұндылығы Эстетикалық талапқа сай болуы Спикердің шешендік шеберлігі Оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды | https://www.youtube.com/watch?v=nLHlxaUiEr0 https://www.youtube.com/watch?v=v2vwoko6j2g https://www.youtube.com/watch?v=Sz2MVEQQUbA https://www.youtube.com/watch?v=LtUMd4vTlno ҚБ тапсырмасы | |||||
Сабақтың соңы 43-45 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: “Аяқталмаған сөйлемдер” Бүгін мен………………………білдім
Мен үшін……………қызықты болды
Маған……........ тапсырма орындау оңай болды | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
қабылеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар ұсынуға болады.. Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан бағыттаушы қосымша сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы, сұрақтарға берліген жауаптар | Сынып бөлмесінде оқушылардың өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету: Сынып бөлмесіндегі қозғалыс кезінде |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру