Жазылым мен кітап басылымы – адамзаттың ұлы жетістіктері. Дүние жүзі тарихы. 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4 бөлім: Білім мен ғылымның дамуы

3.3 бөлімше:

Білім жалпыадамзаттық құндылық ретінде

Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ

Күн:

Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З.

Сынып: 11

Қатысқын оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Жазылым мен кітап басылымы – адамзаттың ұлы жетістіктері

Сабақ барысында қол жеткізілетін оқыту мақсаты

11.4.1.1 әлем халықтарының тарихи дамуы контекстіндегі жазу түрлерін жіктеу;

11.4.1.2 адам өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап баспасының мәнін анықтау

Оқу мақсаттары

Адам өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап баспасының мәнін анықтау

 Бағалау критериялары

1. Оқушы адамзат тарихындағы кітап басып шығарудың даму үрдісін түсінеді.

2. Оқушы кітап баспасының қоғамның дамуына әсер етуінің мысалдарын келтіреді.

3. Оқушы адам өркениетінің дамуындағы кітап баспасының мәнін талдап, анықтайды.

 Тілдік мақсаттар

1. Мектептегі білім берудің заманауи үлгілерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау үшін негізгі сәттерді қолдану. (жазылым)

2. Дәлелдер келтіре отырып, өз ұстанымын қалыптастыру. (айтылым)

3. Жауапта келесі сөйлемді қолдану қажет:

Адамзат тарихындағы кітап басып шығарудың мәні…

Құндылықтарды дарыту

 

ұлттық сана, төзімділік, оқуға деген махаббат.

 Пәнаралық байланыстар

Географиямен, әдебиетпен пәнаралық байланыс мүмкін

Алдыңғы сабақпен байланыс

5-9 сыныптардың "Дүниежүзі тарихы" пәнінің мазмұнын қамтиды. Атап айтқанда, ежелгі әлем өркениеттерінің, көшпелі және отырықшы-егіншілік, индустриялық және постиндустриялық (грек, рим, түркі, парсы, раннефеодалдық мемлекеттер және т.б.) пайда болу және даму процестерін және жазу мен заңнамалық актілердің адам қоғамының дамуына әсерін білу ұсынылады.

Оқушылар даму заңдарын түсіну үшін тарихтағы кеңістік пен уақыт туралы білімді пайдалана алады.

Сабақ түрі

Жаңа материалды түсіндіру

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ барысы

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Шумер, Египет және славян жазбаларының суреттері көрсетіледі.

  • Бұл суреттерді не біріктіреді?
  • Сабақ барысында не туралы сөз қозғалады?

Күшті оқушылардан суреттердің топтасу принципін түсіндіруді сұраңыз.

Мақсат: Оқушыларды сабақ тақырыбына жетелеу.

Біріккен жұмыс арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Презентация

Сабақтың ортасы

5 мин

20 мин

10 минут

Сұрақтар бойынша эвристикалық әңгіме

1. Жазудың пайда болуы жөнінде не білеміз?

2. Жазу түрлері жөнінде не білгілеріңіз келер еді?

3. Бұл үшін не жасау керек?

Мақсат: Лқушылардың берілген тақырыпты оқуға ынтасын арттыру

Жазу түрлерімен танысуды ұсыну

Топтарға бөлу. Күшті оқушылар арасынан оқушылардың жауаптарын бағалау үшін сараптамалық топты таңдаймыз. Көмекке бағалау критерилері мен болжамды жауаптары бар жадынама беріледі.

ОМ орындау

Бағалау критериясы

1. Жазу түрлерін анықтайды

2. Жазу түрлерін адамзат дамуының тиісті дәуірімен жіктейді және сәйкестендіреді.

3. Жазу дамуының қажеттілігін талдайды.

№1 тапсырма

1. Тұтас мәтінді пайдалана отырып, ерекшеліктерді айқындап, жазудың түрін анықтаңыз.

2. Кестені жетіспейтін ақпаратпен толықтырыңыз.

3. Кесте толтыруға қолданған ақпаратыңызды таңдау себебін түсіндіріңіз.

Мәтінмен жұмыс жасайтын топ алгоритмі.

Жазу түріне қатысы бар кезеңдер мен кілт сөздерді (атаулар, түсінік, терминдер, сипаттамалар) тауып, қай дәуірге жататынын табыңыз.

Кестені толтырыңыз

Жазу түрлерін жіктеңіз

Осы кілт сөздер мен сәттерді неге таңдағаныңызды түсіндіріңіз.

Топтар қорғағаннан кейін бірінші тапсырма бойынша Сараптау тобының бағасы тыңдалады.

№2 тапсырма

Кестелер мен алынған білім нәтижесінде мемлекеттің дамуындағы жазудың орны жөнінде қорытынды жасаңыз.

Қорытынды жасауға қажет көмекші сөздер

Бюрократиялық аппаратты қалыптастыру, заңнамалық актілерді ресімдеу, мемлекеттік нормалардың көмегімен қоғамның өмір сүру саласын реттеу.

Сараптау тобының бағасы тыңдалады.

Оқушылармен бірге жазудың адамзат өркениетінің дамуындағы маңызы туралы қорытынды жасаймыз.

Дидактический материал

Дидактический материал

Сабақ соңы

5 мин

Рефлексия

Пікірлер

Мен білмедім... - Енді Мен білемін

Мені таң қалдырды…

Маған өмірлік сабақты берген білім……

Дифференциация-сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Дифференциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша көпше интеллект теориясы) көрсетілуі мүмкін.

Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылуы мүмкін.

Бұл бөлімді сабақ кезінде оқушылар үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Қолданылатын физминуттар және белсенді қызмет түрлері.

Осы сабақта қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма?

Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма?

Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Сол бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.