XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық құқық қоргау ұйымдарының мақсаты және міндеттері қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
6-бөлім XX ғасырдың екінші жартысыңдағы әлемнің саяси дамуы | Мектеп: НЗМ, ФМБ, Орал қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық құқық қоргау ұйымдарының мақсаты және міндеттері қандай? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.3.2. адам құқықтарын қорғау идеяларың қазіргі халықаралық құқық қоргау ұйымдарының қызметіне ықпалың сипаттау 9.3.1.2. Еуропа мен Азияның жетекші елдерінде конституциялық құқықтық идеологияны (БҰҰ, ЕҚЫҰ, Гаагадағы Халықаралық Сот, Халықаралық қылмыстық сот және т.б.) құру жолдарын талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Концепт | себебі мен салдары, Ұқсастық және айырмашылық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Халықаралық қақтығыстарды реттеу туралы халықаралық ұйымның (БҰҰ, ЕҚЫҰ, Гаагадағы халықаралық сот, Халықаралық қылмыстық сот және т.б.) әсері: Қысқа мерзімді салдары: Орта мерзімді салдары: ұзақ мерзімді салдары, Жоғары деңгейдегі ұйымдар / органдар БҰҰ, Еуропалық Парламент, Еуропалық Парламенттің мүшесі, конституция Халықаралық сот, Халықаралық қылмыстық сот Адам құқығы, идеология, қудалау, құлдық, бас бостандығынан айыру, сынақсыз, іргелі, шабуыл Соғыс қылмыстары, геноцид, адамзатқа қарсы қылмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Бұл сабақ студенттерге өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | География пәні: 9, 10 сынып | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин | Негізгі сұрақ Оқушылар жауап беруі керек, Бұл «Неліктен?» деген сұрақ, бүл сұрақ «себеп-салдар» концепт негізделген сабақтың барлық кезеңдерінде естілуі тиіс. Және сабақта картамен жұмысты қамтамасыз ету қажет. Сіз бүгін талқылайтын мәселелер туралы не ойлайсыз, сабаққа арналған тақырыпты құрастыра аласыз ба? Оқушылар сабақ тақырыбын оқыту мақсаттарын ұсынуға шақырады. Мұғалім сұрақтар мен жауаптар арқылы адам құқықтарының тұжырымдарын ұсынады. Оқушыларды өткен жылдардағы «құқықтар» ұғымымен қай жерде кездесетіндері туралы еске алып, мысал келтіреді. Оқушылар адам құқықтарын қарастыратын нәрселер тізімін жасайды. Одан кейін олардың тізімдерін Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясының мазмұнымен салыстырады және Декларация мен олардың тізімдерінің арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды талқылайды. Оқушылардан тамақтану, баспана, киім-кешек, білім алуды адамдардың табиғи құқығы бар деп санайды. Бұл басқа да құқықтардың қудалаудан, құлдықтан босатылудан, сотталусыз ұстаудан және т.б. сияқты мадақталуына әкелуі мүмкін. Сіз оларды атом қаруын және Холокостты пайдалану сияқты 9-сыныпта зерттелген оқиғаларға қатыстыра аласыз, сондай-ақ, олардың пікірінше, бұл мәселелер Адам құқықтары Жалпыға ортақ Декларациясының жариялануына қаншалықты әсер етті? Адам құқықтары туралы қысқа фильм көрсетіледі Топтар пікірталасқа қатысатын топ басшысын тағайындауы керек. Мұғалім талқылауды жүргізеді: Екінші дүниежүзілік соғысынан кейін адамдар халықаралық сотты неге қажет деп шешті? Мұғалім Халықаралық Сот пен Халықаралық қылмыстық сот арасындағы айырмашылықты түсіндіреді. Оқушылар осы соттардын әрқайсысының сипаты мен рөлін және олардың жұмысының мысалдарын көрсететін кестені толтырады. Оқушылар Халықаралық қылмыстың үлгілі істерін талқылайды. Олар бұл істерді халықаралық сотпен қарастыру керек дегенге келісе ме? «Бір адамды өлтірген адамға, түрмеде өмірін өткізу қаупі төніп тұр, ал мыңдаған адамды өлтірген адам бейбіт келіссөздерге шақырылады». Осы мақалдың мәнін талқылаңыз. Халықаралық сот бұл шешімді өзгертуі мүмкін бе? . « Осы мақаланың мәнін талқылаңыз. Халықаралық соттың бұл өзгеруі мүмкін бе? Жұптарда, бір оқушы барлық елдерге халықаралық соттардың мүшелігіне қолдау көрсетеді. Тағы бір оқушы керісінше, елдердің неге халықаралық сотқа мүше болуға тиіс екенін айтады. Аргументтерді талқылап, дәлелдердің қайсысы ең сенімді екендігін анықтаңыз.
Сыныпта мұғалім дебат үйымдастырады халықаралық соттарға мүше болу үшін мемлектеттерді мәжбүрлеу міндетті ме? Мұғалім Екінші дүниежүзілік соғыстың соңына қарай Еуропадағы жағдайды және болашақ соғыстарды болдырмау үшін Еуропадағы ұлтүстілік ұйымдарға деген сенімін түсіндіреді. Уақыт шкаласын қолдану арқылы оқушылар ЕҚЫҰ, ХКС, БҰҰ ХС туралы фактілерді құрастырады. Оған не себепті жасалғаны, оның қалыптасуына әкеліп соқтырған негізгі оқиғалар, сонымен қатар бүгінгі күні ЕҚЫҰ, ХКС және БҰҰ ХС негізгі ерекшеліктері кіреді. Ақпараттық парақтарды пайдалана отырып, оқушылар бүгін Демократиялық институттар мен адам құқықтары бюросының рөлін анықтайды. Олар артықшылықтар мен кемшіліктерді талқылайды. Оқушылар адам құқықтарын қорғау органдарының негізін қалаған идеяларды және олардағы ықпалды қарастыру керек. Сыныптың талқылауы: Халықаралық құқық қорғау ұйымдары қаншалықты тиімді? (Екінші дүниежүзілік соғыс уақытымен салыстырғанда).
Оқушылар топтарда халықаралық органдардың юрисдикциясын анықтайды. • ЕҚЫҰ • Халықаралық қылмыстық сот • Халықаралық сот Тапсырманы аяқтағаннан кейін студенттер басқа топтармен жұмыс істейді. сағат тіліне қарсы танысу және салыстыру мақсатында. Барлық жұмыстар бүкіл сыныпқа ұсынылады.
Тапсырманың нәтижесі бойынша студенттер жаңа мүшелер топтарын құрастырады. Әр жаңа топтың барлық топтардан бір өкілі болуы керек. Жаңадан құрылған топтарда оқушылар халықаралық құқық қорғау ұйымдарының ерекшеліктері туралы ақпарат алмасады. Сондай-ақ, барлық халықаралық құқық қорғау ұйымдарының тән ерекшеліктерін атап өтеді Талқылаудың барлық қатысушылары түпнұсқа топтарға қайтып, алынған ақпаратты бөліседі, халықаралық құқық қорғау ұйымдарындағы ұқсас ұстанымдарды салыстырады. Халықаралық құқық қорғау ұйымдарының пайда болу себептерін студенттермен талқылау. Жекелеген студенттердің пікірлерін тыңдап, жауаптардың дәлелінің сапасына баға беріңіз.
Сабақтың соңында студенттер: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтайды. 2) тарихта біліп алғандарын сұра. 3) Өзіңіздің жұмысыңызды және басқа адамдардың жұмысын бағалаңыз.
| Дүниежүзi тарихы 10 сынып Ә. Шүпеков, К. Қожахметџлы, М. Дәкенов, М. Сембинов© e-history.kz Сороко-Цюпа 11 класс История Мир в XX веке Волобуев и Пономарев 11 класс История XX - начало XXI века. Загладин 11 класс История XX век https://textbooks.studio/uchebnik-mejdunarodnie-otnosheniya/formyi-diplomaticheskogo-vzaimodeystviya-22538.html Пленков и Андреевская 11 класс История 2011 Новейшая история стран Европы и Америки. XX век. В 3 ч. Под ред. Родригеса А.М., Пономарева М.В. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру