Неліктен 20-30 жылдарды Жапонияда милитаризациялау процесі күшейді? Дүние жүзі тарихы, 8-9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар / өтпелі бағдарлама 8-9 сынып дүниежүзі тарихы/
Мектеп: | |||||||||||||||||
Күн: | Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Тоталитаризм мен демократияның текетіресі | |||||||||||||||
Сынып: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Неліктен 20-30 жылдарды Жапонияда милитаризациялау процесі күшейді? | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм)таралу ықпалын талдау; 8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 1. 20-30 жж. соңында Жапонияда болған өзгерістерді анықтау, соның салдарынан елде милитаризация процесі күшейе түсті 2. Оқу бағдарламасында қарастырылған жалпы оқу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру | ||||||||||||||||
Бағалау критериилері | 1.Қоғамның әлеуметтік өмірінің (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм) өзгеруіне реакциялық идеологиялардың таралуының әсерін талдайды); 2. 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыс нәтижесінде экономикадағы өзгерістерді анықтайды | ||||||||||||||||
Пәндік сөздік және терминология | Үштік пакт, Танаки меморандумы," күріш бунттары", жаңа экономикалық және саяси қоғамды құру бағдарламасы, трону көмек қауымдастығы, Антикоминтернов пактісі. | ||||||||||||||||
Құндылықтар дарыту | төзімділік, бейбітшілік, гуманизм, өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрмет | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Экономика, құқықтану, қоғамтану, (сабақта пәнаралық интеграция материалдың мазмұны арқылы жүзеге асырылады)) | ||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны сабақта қолдану | ||||||||||||||||
Бұрынғы білім | Ұсынылатын алдын ала білім дүниежүзілік тарихтың осы курсының "бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Ресей мен Азия елдері" бөлімінің мазмұнын білуді қамтиды | ||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әркеттер | Ресурсы | |||||||||||||||
2 мин | Ұйымдастыру сәті-оқушылардың эмоционалдық көңіл-күйін, серіктестік пен ынтымақтастықтың тілектестік шығармашылық атмосферасын құру Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын және сабақтың мақсатын және оларға қол жеткізу жолдарын анықтайды. | Слайдтық презентация | |||||||||||||||
5 мин 5 мин
10 мин 5 мин 10 мин | Тарихи концепт: себебі мен салдары Сабақ мақсаттарына қатысты білімді қалыптастыруға және дағдыларды дамытуға бағытталған қызмет Білімді өзектендіру. Оқушылармен әңгімелесу. 1. Бірінші дүниежүзілік соғыста Жапония кімнің жағында соғысты? Неліктен? 2. Қытайға "21 талап" мәнін ашыңыз. Бұл ретте Жапонияның еуропалық державалармен және АҚШ-пен қарым-қатынасы қалай өзгерді? (М) Мұғалім оқушылардың назарын көптеген зерттеушілердің пікірі бойынша Версаль-Вашингтон жүйесінде болашақ қақтығыстар мен одақтар салынғанына аударады. Мұғалім оқушыларға шағын зерттеу жүргізуді ұсынады. Оқушылардың міндеті - Вашингтон конференциясының шешімдері Жапонияның наразылығын тудырып, елдегі саяси өзгерістер үшін негіз құрғанын дәлелдеу. (Ж) Бұл тапсырманы оқушылар жұппен орындайды. (1-қосымша) Бағалау критериилері: 1. Жапонияға қатысты Вашингтон конференциясы шешімдерінің мәнін анықтайды 2. Бұл шешімдер елдегі саясаттың өзгеруіне әсер ететінін қорғауға кемінде 3 дәлел келтіреді Сыныптық талқылау. (М) Мұғалім оқушыларға 1920-30 ж.ж. кезеңі Жапонияда осы уақытта қатал саяси күрес жүргізілуімен сипаттау. Осы күрестің басты мазмұны жапон қоғамының ең радикалды топтарының бірінші жоспарға шығуға және елде белгілі бір қоғамдық пікір қалыптастыруға ұмтылысы болды. 1927 жылы Жапонияда кабинеттің ауысуы болды. Премьер-министр болып басқарушы ұшақтың агрессивті тобының көшбасшысы генерал Танака тағайындалды. Мұғалім оқушыларға "1927 жылғы 25 шілдедегі Танаки меморандумынан" құжатты талдауды және Жапонияның сыртқы саясатының одан әрі дамуын болжауды ұсынады. (Ж) Бұл тапсырманы оқушылар жұппен орындайды. (2-қосымша) Бағалау критериилері: 1. Жапон империализмінің міндеттерін анықтайды 2.Жапонияның сыртқы саясатының одан әрі дамуына болжам жасайды Топ спикерлерінің сөз сөйлеуі. Талқылау сыныпта. (М) Мұғалім әскери-ұлтшыл қабаттар Үкіметте де, оппозицияда да, Жапония экономикасының агрессивті сыртқы саяси бағыты мен милитаризациясының белсенді жақтаушысы бола отырып, осы процестерді одан әрі күшейтуге ашық үндеулер айтты, өйткені әлемдік экономикалық дағдарыстан туындаған ішкі проблемалардың шешілуін дәл осылай көрген. Мұғалім оқушыларға 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыс нәтижесінде экономикадағы өзгерістерді анықтауды және келесі кестеде жұмыс нәтижелерін ресімдеуді ұсынады:
(Ж) Бұл тапсырманы оқушылар жұппен орындайды. (3-қосымша) Бағалау критериилері: 1. Өнеркәсіптегі өзгерістерді анықтайды 2. Ауыл шаруашылығындағы өзгерістерді анықтайды 3. Сыртқы саудадағы өзгерістерді анықтайды 4.Экономикалық дағдарыстың кем дегенде 4 салдарын әкеледі Сыныптық талқылау. Мұғалім оқушыларға империалистік Жапонияның қаржылық олигархиясы фашизм мен соғыс жолдарында экономикалық дағдарыстан шығуды іздегенін түсіндіреді. 1931 ж. қыркүйекте Маньчжурияны басып алу) Қытайға қарсы Агрессия және ССРОға және басқа елдерге қарсы соғысқа Жапонияның дайындығы экономикалық саясаттың "жаңа бағытымен" бірге жүрді. Мұғалім оқушыларға келесі бағыттар бойынша менталдық карталарды (MindMap) жасау арқылы Жапония үшін экономиканы милитаризациялаудың салдарын анықтауды ұсынады: 1 топ – экономиканы милитаризациялаудың әлеуметтік салдары 2 топ – экономиканы милитаризациялаудың саяси салдары 3 топ - экономиканы милитаризациялаудың экономикалық салдары (Т) Бұл тапсырманы оқушылар топпен орындайды. (4-қосымша). Әр топ А1 ватманында үш бағыттың бірі бойынша ментальды картаны ұсынады, содан кейін оқушылардың жауаптары жалпыланады. Сыныптық талқылау. Диалогтық әңгіме. - Экономиканы милитаризациялау дағдарыстан шығуға ықпал етті ме? Неліктен? өнеркәсіптік өндіріс деңгейін арттыру? - Қалай ойлайсыз, осы кезеңде жапон ауылын ашу процесі неге күшейе түсті? Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырып, ХХ ғасырдың 30-шы жылдарында Жапония экономикадағы дағдарысты құбылыстарды жеңуде ғана емес, сонымен қатар оның қарқынды өсуін қамтамасыз еткен. Алайда, бүкіл қоғамдық-экономикалық жүйені милитаризациялаудың таңдаулы жолы экономиканың өзі үшін ғана емес, бүкіл ел мен жапон халқы үшін де ең ауыр зардаптарға әкеп соқты. Екінші дүниежүзілік соғыста Жапонияның құлдырауы-басқа елдер мен халықтарға алдын алудың жарқын дәлелі. Қызмет барысында оқушыларда ақпаратты талдау және өңдеу, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық жағдайларды шешу арқылы білім мен дағды қалыптасады және дамиды. | Слайдтық презентация Тарату материалы (қосымша 1) Жапония үшін бірінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары. Вашингтон конференциясы.https://works.doklad.ru/view/NTzJH2E2xAE.html Слайдтық презентация Тарату материалы (қосымша 2) Слайдтық презентация Тарату материалы (қосымша 3) Жапония әлемдік экономикалық дағдарыс және Қиыр Шығыстағы соғысты шешу кезеңінде (1929-1937 жж.)https://secrethistory.su/426-yaponiya-v-period-mirovogo-ekonomicheskogo-krizisa-i-razvyazyvaniya-voiny-na-dalnem-vostoke-19291937-gg.html Слайдтық презентация Тарату материалы (қосымша 4) Экономикалық дамуы Жапония 1919 – 1939 жж.https://textbooks.studio/uchebnik-istoriya-ekonomiki/ekonomicheskoe-razvitie-yaponii-1919.html Слайдтық презентация | |||||||||||||||
3 мин | Сабақтың қорытындысын шығару (ОМ-на қайтару). Рефлексия.
| Слайдтық презентация | |||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||
1. Дифференциация тапсырмаларды таңдауда көрсетілген 2. Дифференциация принципі-жеделдету | Қалыптастырушы және тең бағалау мүмкіндігі жоғарыда сипатталған Қалыптастырушы тапсырмаларын орындау кезінде қатысады: осы әрекеттер мен Қалыптастырушы тапсырмаларының көмегімен сыныптағы оқушының ой-өрісі байқалады, ол қателерді түзетуге және түсінуді нығайтуға бағытталған тиісті мүмкіндік береді. | Сабақта қызмет түрлерін ауыстыру. | |||||||||||||||
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?1. 2. Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)?1. 2. Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру