Неліктен 20- 30-шы жылдарды Жапонияда милитаризациялау процесі күшейді? Дүние жүзі тарихы, 8-9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4-бөлім. Тоталитаризм мен демократияның текетіресі | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып:8-9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Неліктен 20- 30-шы жылдарды Жапонияда милитаризациялау процесі күшейді? | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы зерттеу нәтижелерін кестеге енгізеді * Фашизмнің пайда болуына әсер еткен факторларды анықтайды * Көшбасшыларға досье жасайды | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - фашизм, нацизм, ұлтшылдық, тоталитаризм, шовинизм терминдерінің анықтамаларына глоссарий жасайды (жазу дағдылары) | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Төмендегі мәселеге қатысты құндылықтардың қалай өзгергенін түсінеді. «Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін пайда болған әлеуметтік, саяси және экономикалық мәселелер Германия, Италия және Жапония тоталитарлық/авторитарлық режимдердің дамуына мүмкіндік туғызды». | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | География | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу | ||||||||
Бастапқы білім | Ұсынылатын алдын ала Білім Германия мен Италияның тарихына қатысты және ХІХ ғасырда осы елдерде ұлтшылдықтың дамуы туралы 8-сынып курсында дүниежүзілік тарих бойынша қарастырылған материалды қамтиды. Оқушылар сондай-ақ 9-сыныптың алдыңғы бөлімдерінде алған бірінші дүниежүзілік соғыстың, Ұлы Депрессияның салдарларымен байланысты өз білімдеріне сүйенетін болады. Оқушылар саяси режимдер туралы, әсіресе сталиндік режим мысалында тоталитарлық құрылым белгілері туралы түсінікке ие болуы тиіс. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы (10 мин.)
| (БЫМ) Танака меморандумынан үзінділерді оқып, мынадай сұрақты талқылауды ұсыну: құжаттың авторы кім бола алады? (М) сабақ тақырыбын жариялау және қысқаша ақпарат беру: Танака меморандумы-бұл сыртқы саясат тұрғысынан Жапонияның аса агрессивтілігін мәлімдеген құжат. Ол Жапонияның премьер-министрі Танака Гиитидің Жапонияның императорына 1927 жылдың 25 шілдесінде өз негізінде құпиялылықтың жоғары дәрежесіндегі құжат ретінде ұсынылды. Жапонияның әлемдік үстемдігін орнатуға бағытталған бұл құжат Американың ықпалын жоюды, сондай-ақ Қытайдың Жапонияға толық бағынуы және КСРО-ға шабуыл жасауды көздейді. | Презентация Танака меморандумы 1927 жыл, 25 шілде https://books.google.kz/books?id | |||||||
Сабақтың ортасы 25 мин
| (М/С) оқушыларға Жапонияның мемлекеттік құрылысының сызбасын көрсету және елдегі премьер-министрдің рөлін атап көрсету. Гиити Танаканың суретін көрсету. Гиити Танака-Императорлық армия генералы, Жапонияның 26-премьер-Министрі (1927-1929 жж.) Халықаралық аренада шабуыл саясатын, ел ішіндегі қатаң бағытты жүргізудің жақтаушысы. Үкімет бірқатар леворадикалды ұйымдардың, соның ішінде коммунистік партияның көшбасшыларын қамауға алды. "Қауіпті ойлар" туралы заң қабылданды, ол бар құрылысты құлатуға шақыру үшін өлім жазасын қарастырды. Жаңа соғысқа дайындық қарқынды жүргізілді. Жұптық жұмыс: зерттеу (ресурс 1) халықаралық аренадағы "күншығыс елі" үшін әлемдік соғыстың салдары 1 ресурсты зерттеу. Бағалау критерийлері: кестеге толтыру Оқушылар арасында жұмыстарды салыстыру және талқылау. (М/С) Жапония дамуының 20-30 жж. қорытындыларын жеке парақтарда басып шығару немесе жазу.:. 1. 30-шы жылдары мемлекеттің милитаризациясы күшейе түсті. 2. Жапон монополиялары әскери өнімдер сатумен байыды, олардың кірістері 200-300% - ға жетті. 3. 30-шы жылдары Жапония Қиыр Шығыстағы жекелеген мемлекеттерге қарсы агрессияны жүзеге асыра отырып, өздерінің басқыншылық жоспарларын іске асыра бастады. 4. Жапониядағы демократиялық қозғалыс билік тарапынан қудалауға ұшырап, өте күрделі жағдайда болды. 5. Жапониядағы демократияға қысым 30-шы жылдары күшейе түсті, бұл парламентаризм мен көппартиялықты жоюға әкелді. (С)оқушыларға сұраққа жауап дайындауға уақыт беру: Жапонияда қандай саяси режим орнады? Милитаризм(лат. mіlіtarіs – әскери) – жаппай қарулануға, соғысқа әзірленуге, ішкі және сыртқы мәселелерді қарулы күшпен шешуге бағытталған саясат. Милитаризмге әскери бәсекелестік (бақталастық), сондай-ақ мемлекет экономикасы мен саясатына әскери - өнеркәсіп кешені ықпалының күшеюі тән. | Презентация Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония | |||||||
Сабақтың соңы 10 мин | Рефлексия
| ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Кестені толтыру кезінде көбірек қолдау: Сіз оқушыларға критерий бере аласыз: Версаль-Вашингтон жүйесінің салдары Күрделі тапсырма: Қосымша: оқушылар фашизм мен нацизм идеологиясының әсері туралы қорытынды жасай алады. | Әр түрлі критерийлер бойынша қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі бар: * Жұптар мен топтарда пікірталас сапасын өлшеу; * Оқушыларға олардың ойлауын қолдау үшін қажетті бөлшектер санын сақтай отырып, алдын-ала оқуға сілтемелерді ескеру; * Анықтау, олар өз пікірлерін дәлелдермен қаншалықты жақсы бекітеді. Оқушылар сыныптастардың ауызша және жазбаша үлесін өздері әзірлеген критерийлерді пайдалана отырып бағалай алады. | Бұл бөлімде интернет ресурстарын пайдалануға болады Қосымша жұмыс географиямен байланысты болуы мүмкін. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру