ХХ ғасырдың басында әлемнің бейнесі қандай болды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Келісілді

ӘБ басшысы

______________

Бөлім 1.

ХХ ғасырдың басындағы әлем

Мектеп:

Күні:

АЖТ

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

ХХ ғасырдың басында әлемнің бейнесі қандай болды?

Тарихи тұжырымдама

Өзгеріс және сабақтастық

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.5 ХХ ғасырдың басында әлемнің аумақтық бөлінуін және елдердің саяси құрылымын сипаттау

 Бағалау критерийлері

 

Оқушы: Әлемнің аумақтық бөлінісін және әлем елдерінің саяси құрылымын сипаттайды (монархия, парламенттік монархия, республика) ХХ ғасырдың басында әртүрлі елдердегі қоғамдағы өзгерістерге баға береді.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар білу керек:

- мәтіннен ақпарат алу және жазбалар жасау:

-1900 жылғы Саяси билік туралы,

- әлемдегі өзгерістердің ерекшеліктері туралы (оқу және жазу дағдылары),

- 1900 жылы Саяси билік туралы ауызша презентация жасау (оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары).

- "Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуына кім жауапты болды?"(сөйлеу және тыңдау дағдылары)

 Пәнаралық байланыстар

География: әлем картасындағы аумақтық өзгерістер

 АКТ пайдалану дағдылары

Интернет-ресурстарды, планшеттерді, ноутбуктерді пайдалану.

 

Алдын ала Білім

Ұсынылған алдын-ала Білім 6-8 сыныптар, әсіресе 8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының мазмұнын қамтиды. Егеменді мемлекеттердің құрылуы, халықаралық қатынастар жүйесі, "капитализм", "империализм", "отарлық экспансия"ұғымдары туралы білім өзекті болады. 8-сыныпта алынған капитализмнің, империализмнің және Еуропа елдері арасындағы бәсекелестіктің салдары туралы білім Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептерін зерттеу жұмысының негізі болады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған қызмет сабақта

Ресурстар

Сабақтың басталуы

10 минут

Шақыру кезеңі

ХХ ғасырдың басындағы әлем туралы не білесіз? Экономика, саясат, мәдениет туралы?

Мен не білгім келеді (сабақ тақырыбы бойынша Сіздің үміттеріңіз)

ОМ, БК және сабақтың күтілетін нәтижелерін бірлесіп талқылау

1 слайд

https://www.youtube.com/watch?v=_OJZsJ6i6Q0

2-4 слайдтар

Сабақтың ортасы

20 минут

Түсіну кезеңі

Зерттеу: сіз ХХ ғасырдың басындағы әлемнің дамуындағы өзгерістердің дәрежесі мен себептерін анықтайсыз.

1-тапсырма (топтарда, 7 мин)

Ресурстарды оқып, топта талқылаңыз және сұрақтарға жауап беріңіз:

Еуропа мен Солтүстік Америка экономикасындағы жаңа құбылыстар қандай? Олардың пайда болуына қандай факторлар әсер етті деп ойлайсыз?

Экономикадағы өзгерістер елдерді дамудың сапалы жаңа деңгейіне шығарғанын және қоғамның барлық салаларына әсер еткенін дәлелдеңіз.

Жұпта талқылаңыз (3 минут)

"Әлемнің аумақтық бөлімі"деген сөзді қалай түсінесіз?

Бұл процесс прогрессивті ме? Өз пікіріңізді негіздеңіз.

Неліктен басқарудың ескі формалары Еуропа елдерінің қоғамына сәйкес келмеді деп ойлайсыз?

Дескрипторлар, оқушы:

Экономикадағы өзгерістерді тізімдейді, мысалдар келтіреді (1-2)

Экономикадағы өзгерістердің қоғамның дамуына әсері туралы дәлелдер келтіреді (1-2 мысал)

"Әлемнің аумақтық бөлімі" өрнегін түсіндіреді»

Өз көзқарасын білдіреді. Дәлелдер (1-2) және мысалдар келтіреді (1-2)

2-тапсырма

(жұптар, топтар, сынып, 10 мин)

ХХ ғасырдың басындағы экономикадағы, ішкі саясаттағы және халықаралық қатынастардағы ең маңызды өзгерістерді келесі маңыздылық критерийлері бойынша анықтаңыз:

Ауқымы мен тереңдігі-өзгерістер қоғамдық өмірдің бірнеше саласын қамтиды және көптеген адамдардың өмірін сапалы өзгертеді.

Дескрипторлар, оқушы:

* Экономикадағы кем дегенде 2 өзгерісті сипаттайды, өз таңдауын дәлелдейді

* Ішкі саясаттағы кем дегенде 2 өзгерісті сипаттайды, өз таңдауын дәлелдейді

* Халықаралық қатынастардағы кем дегенде 2 өзгерісті сипаттайды, өз таңдауын дәлелдейді

* ХХ ғ. басындағы әлемдегі өзгерістер дәрежесі туралы қорытынды жасайды.

5 слайд 5

6 слайд, 1 қосымша

7 слайд

Сабақтың соңы

10 минут

Бейнелі рефлексия

  • Сабақ сіз үшін жемісті өтті деп ойлайсыз. Сіз үйрендіңіз және басқаларға көмектесе аласыз
  • Сіз үйрендіңіз деп ойлайсыз, бірақ сізге әлі де көмек керек.
  • Сабақта қиын болды деп ойлайсыз.

8 слайд

Дифференциация- сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті студенттердің алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

ФБ: Мұғалім түсініктеме береді, мұғалімнің жауаптарын түзетеді, сәтті жауаптар үшін оң пікірлер береді

Топтағы жұмысты смайликтермен бағалау:

Жарайсың

Жақсы

Адал

Интерактивті тақта мен планшеттерді 20 минуттан артық пайдаланбау

Физминутка:

Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=x0GksFUDFQ4

Мультимедиялық кабинеттегі жұмыс қауіпсіздігінің қағидалары

* Тәртіп пен тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен тазалықты сақтау;

* Оқытушының нұсқауларына сәйкес жұмыс орындарын алу және оларды өз еркімен өзгертпеу;

* Оқытушы анықтаған қызмет түрімен ғана айналысу;

* Кез-келген жабдықтың ақаулығы немесе бағдарламалық жасақтаманың дұрыс жұмыс істемеуі туралы мұғалімге дереу хабарлаңыз;

  • * Кабинетте, әсіресе электр тогынан жарақаттанудың кез келген жағдайы туралы мұғалімге дереу хабарлау.

Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?

Барлық оқушылар КҚО-ға жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарға не назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу