Моңғолдар әлемдік империяны қалай құрды? Дүние жүзі тарихы, 6 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзі тарихы, 6 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар № 12.1
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Моңғолдар әлемдік империяны қалай құрды? | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау | ||
Сабақ мақсаттары | Моңғол шапқыншылығының үдерісін зерттеу | ||
Бағалау критерийлері
|
| ||
Тарихи концепт (фокус)
| себеп және салдар | ||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Пәнге тән лексика мен терминология: Моңғолдар, Шыңғыс хан, түмендер, «Жасақ», жарлық, басқақтар. Жағымды және қажетті жағдайлар, алдыңғы жағдайлар, католизаторлар, әлеуметтік, экономикалық және саяси себептер/ факторлар, ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді себептер/ факторлар Ең маңызды өзгеріс немесе жетістік ... болған. Оң аргументтер: Ең маңызды себеп ретінде.......... болды Қолдау фактілері: Біздің есебіміз бойынша, себеп.......болды Қарсы аргументтер: Бұл сәтті болмады,себебі.... Басқа да себеп түрлері болды, мынандай сияқты...... Қорғауға бағытталған: Біздің ойымызша Х ең маңызды, Ү қарағанда, себебі..... Егер Х оқиғасы болмағанда, онда мүмкін еш уақытта Ү орын алмас еді. | ||
Құндылықтарды дарыту
| жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту | ||
Пәнаралық байланыстар | География (кескін карта) | ||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады. | ||
Бастапқы білім | Оқушыларда ислам діні туралы жалпылама білімдері болуы мүмкін. | ||
Сабақ барысы
Сабақ элементтері, уақыт | Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 0-2 | 1. Сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. | Оқу құралдары | ||||
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау 2-5 | БЫМ/Б Берілген дәйексөз арқылы жаңа тақырыпқа шығу және оқу мақсаттарымен таныстыру.
| Презентация | ||||
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс түрі Зерттеу жұмысы 5-15 15-25
25-35 35-40 | Ж. Кескін карта бойынша жұмыс Мұғалім оқушыларға XII ғасырдың соңы мен XIII ғасырдың басындағы моңғолдар туралы қысқаша ақпарат береді.Оқушылар моңғолдардың жеңістерінің себебі олардың көшпелі өмір салтымен байланысты екендігін анықтауы тиіс. Мұғалім оқушыларға кескін карта таратып, моңғолдардың әскери жорықтарын, жаулап алынған мемлекеттер мен халықтарды, шайқас орындары мен мерзімдерін көрсетеді.
Кескін картамен жұмыс. Дескриптор:
Дифференциация Үлгерімі төмен оқушыларға үлгерімі жоғары оқушылар мен мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. Оқушылар тапсырманы аяқтағаннан соң, жұмыстарын өзара тексереді Шыңғысхан туралы видеобаяннан қысқаша үзінді көрсетіледі Бейнебаянға байланысты сұрақтар: Қалай ойлайсыздар кедей бала қалайша Шыңғысханға айналды? Шыңғысхан өзі басып алған елдерден нені қабылдады? Ол неге қолөнершілерді жинады? Моңғолдардың жеңіске жету себептерін айтыңыз. Дескриптор:
(Мұғалімнің пікірі) Мәтінмен жұмыс (жұптық жұмыс). Мұғалім ортағасырдағы моңғол жаулап алулары кезіндегі халықаралық жағдайды талдау жасауды ұсынады. Неліктен кейбір халықтардың моңғолдарға қарсылық көрсеткендігін, ал басқалардың соғыссыз берілгендігін анықтайды Дескриптор:
Өтілген материалды бекіту (жұптық жұмыс): Моңғолдардың тез жаулап алуларының әр түрлі себептері жазылған материалдарды оқушыларға тарату. Маңыздылық дәрежесіне қарай қоюды ұсыну және әрбір себептің маңыздылығын дәлелдейтін аргументтерді дайындауды тапсыру Дескрипторлар:
(жұмыс аяқталғаннан кейін әрбір себептің маңыздылық дәрежесіне қарай дауыс беру жүргізіледі). "Сөйлемді аяқта" тапсырмасы орындалады. | Презентация Бейне баян Крест жорықтары: https://www.youtube.com/watch?v=PxKpn8xQnO4&t=3s Дидактикалық материал Тарихи деректер Үзінді: https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||
Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасы 40-45 | Рефлексия: Оқушылар стикерлерге сабақ туралы өз пікірлерін жазады VII. Үйге тапсырма: Берілген бейнебаянды көріп Неліктен моңғолдар өз жауларын тез жеңе алды? тақырыбына 70 сөзден тұратын эссе жазу. | https://rutube.ru/video/63c8f306f8f8763dba99366c4680f2cb/ | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сабақ ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлерін ескере отырып, білім туралы ақпаратты пайдаланады. Жұптасып жұмыс істеу кезінде қабілетті оқушылар әлсіз оқушыларға қолдау көрсетіп, әлсіз оқушыны мұғалім де қолдайды. Бейне баяндыі көріп, кескін картасында жұмыс жасағанда, дифференциялау жүргізіледі, қабілеті жоғары оқушылар бірінші, екінші, үшінші және төртінші крест жорықтарының бағыттарын жылдам анықтайды. | Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау: 6.3.2.5 - ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау Жақын арадағы даму аймағын (ЖАДА) анықтайтын ой қозғау кезеңінде диагностикалық бағалау ұйымдастыру. Мағынаны тану кезеңінде оқушылар критерийлерге сәйкес бағаланады, олар себептерін аталған сипаттамаларға сәйкес жіктеуге мүмкіндік алады. | Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. Интербелсенді тақта 10 минут шамасында жұмыс жасайды. | ||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.