Қазақ ұлттық ойындарының балама нұсқалары. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 7 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар №7

4 тарау – қазақ ұлттық ойындарын ойнаудағы шығармашылық қабілеттер

ФМБ Мектеп: Тараз НЗМ

Мұғалім: Нарымбетова А.О.

Мерзімі: Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақ ұллтық

ойындарының баламалы нұсқалары – (3 сағ)

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.5.5. Физикалық белсенділік тәжірибесіне арналған білім мен қабілеттерді дамыту

 Сабақ мақсаты

Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада көрсету

 Бағалау өлшемдері

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада қолдану

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік оқу мақсаттары:

Оқушылар:

  • Қазақ ұлттық ойындарын ойнау барысында стратегиялық ойлау және қимыл қабілеттерін бағалау, талдау

жасай алады

Пәндік лексика және терминология:

  • ойыншы, әділқазы, жүргізуші, команда жаттықтырушысы, топтық жұмыс, бәсекелес, шабуыл, қорғану
  • ереже,
  • әділ ойын, тәжірибе

Диалогқа арналған пайдалы сөздер:

  • Стратегия, тактика
  • Тәжірибе
  • Теңге алу

 Құндылықтарды бойға сіңіру

Құрмет, әділдік, бірге жұмыс жасау

 Пәнаралық байланыстар

Математика, биология, физика

АКТ қолдану қабілеті

-

 Терең білім

Оқушылар қазақ ұллтық ойындары, шеберлік және стратегиялық түсінік туралы алдыңғы сабақтарда және сабақ барысында біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезендері

Сабақтағы іс-әрекеттер

Құрал жабдықтар

Кіріспе-дайындық бөлімі

Т/қ ережелерімен таныстыру

«Қол алысу» жаттығуы. Оқушыларға айналып, мүмкіндігінше тренингтің көп оқушысымен амандасу, дәл осы сәтте тренингке қатысушыға керек нәрсені тілеу ұсынылады.

Жүгіру. СБУ. Жаттығу.

Сабақ тақырыбымен, оқу және сабақ мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.

Сабақ мақсаты: Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада көрсету

Негізгі бөлім

Қалыптастыруға арналған тапсырмалар: продемонстрировать свои знания и навыки для передачи своего опыта одноклассникам.

Топқа бөлу «Көсбасшы».

Мұғалім тез және күтпеген жерден:

«Кім өзін көшбасшымын деп есептейді?» Деген сұрақ қойды. Алғашқы екеу (үш, төрт, қанша кіші топ құруына байланысты) біреуі өз орнынан секіріп тұрып, тобымды алға тартуға мен көшбасшы боламын деп жариялайды. Көшбасшылар өз топтарынан сайланған оқушынының атын белгілейтін кезекке тұруға құқылы.

Қазақтың ұлттық ойыны «Теңге алу» (Жерден тиынды іліп алу).

Балама нұсқасы. Жоғарғы сыныптар үшін ойын жұппен жүргізіледі: ат үстіндегі шабандоз (серіктес бойынша) ақ матаға оралған тиындарды іліп алады.

Волейбол, баскетбол және т.б.алаңдарының сызықтарын пайдалануға болады. Ойын мәре сызығынан басталады. Бүйірлік сызығына ақ матаға оралған тиындарды әр жергеіліп алады.

Шашыраңқы орналастырамыз. Ойынға қатысушы ат үстіндегі шабандоз ысқырық бойынша бастапқы сызықтан шығып,олар жарыста ақ матаға оралған тиындарды қолмен іліп алады жинауы керек. Жарыстың жеңімпазы «еңбегі» ең көп тиындарды іліп алған топ жеңеді.

Мүмкін емес: монеталарды көтерген кезде қатысушыны тоқтатыңыз. Ойында сіз атқа секіруді үнемі модельдеуге тура келеді: Бұл ойын жылдамдық қасиеттерін , ептілік, күш пен төзімділікті дамытады. Оқушылар матаға оралған тиынды көтеру кезінде жүгіру жылдамдығын есептеуі керек. «Шабандоз» рөлін дене тәрбиесі дайындығы жоғары топ мүшесі орындауы керек.

Оқушыларға сауалнама арқылы қалыптастырушы бағалау үшін тапсырма беру:

Осы ойында жақсы әсер алу үшін қандай амалдарды қолдануға болады?

• Іс-әрекеттерді жақсарту үшін қандай білім алуға болады?

• Осы ойындағы білімді көрсете алдыңыз ба

• Сыныптастарыңызға қандай көмек көрсеттіңіз?

Оқушылардың жауаптары.

Жауаптарды тыңдау.

Бірің-бірі бағалау «Комплимент».

Матаға оралған тиындар мен түймелер, бор.

 

бақылау парағы

Қорытынды бөлім

Рефлексия.

Үй тапсырмасы ЖДЖ

Киім ауыстыратын бөлменің тазалығын сақтау.

Стикерлер, қалам сап

Саралау – Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? -Оқушылардың жетістіктерін айтуды көздейді, кемшіліктерді жеке айтуға тырысады.

Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?Оқушылардың мүмкіндіктерін бағдарлай отырып, жаңа белестерге шығуға атсалысу.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бірің-бірі бағалау оқушылардың көңіл күйін анықтайды.

Мұғалімнің бағалауы, бакылау.

Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау

Ойын барысында ережемен таныстырады, оқушыларды сырттай әрқашан бақылап отырады. Ойын кезінде ара қашықтықты сақтау еске түсіру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз; Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойылған.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында класс немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

Сабаққа бақылау парағы №

10 сынып

Аты жөні

Ойынға қатысты

Диалог ,ой пікір

Әріптесіне көмек беру

Дифференциялды

тапсырма

Бағалау өлшемдері

Бағалау өлшемдері

Дескриптор

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Өз идеяларын ұсынады

Ақпаратты сыныптастарына ұсынады

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада қолдану

Қазақ ұлттық ойындарда білім мен қабілетті сыныптастарға көрсету

Графикалық рефлексия

 - орындау ұнады ма ? - бұл қиын болды

 - мүлдем ұнаған жоқ? - бұл өте қиын емес

  • ұнаған жоқ ? - бұл қиын емес

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.