Қазақ ұлттық ойындарының балама нұсқалары. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 8 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар № 8
4 тарау – қазақ ұлттық ойындарын ойнаудағы шығармашылық қабілеттер Мерзімі: Сынып: 10 | Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ Мұғалім: Нарымбетова А.О. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақ ұллтық ойындарының баламалы нұсқалары – (3 сағ) | |||||||||
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.5.5. Физикалық белсенділік тәжірибесіне арналған білім мен қабілеттерді дамыту | |||||||||
Сабақ мақсаты | Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада көрсету | |||||||||
Бағалау өлшемдері | Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада қолдану | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік оқу мақсаттары: Оқушылар:
жасай алады Пәндік лексика және терминология:
Диалогқа арналған пайдалы сөздер:
Теңге алу | |||||||||
Құндылықтарды бойға сіңіру | Құрмет, әділдік, бірге жұмыс жасау | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, биология, физика | |||||||||
АКТ қолдану қабілеті | ||||||||||
Терең білім | Оқушылар қазақ ұллтық ойындарын, шеберлік және стратегиялық түсінік туралы алдыңғы сабақтарда және сабақ барысында біледі. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақ кезендері: | Сабақтағы іс-әрекеттер | Құрал жабдықтар | ||||||||
Кіріспе-дайындық бөлімі | Қауіпсіздік техникасымен танысу. «Сағат тілі» - сенімге байланысты ойын. Кішігірім топтарға бөліну(үш-үштен). Екі оқушы екі жаққа тұрады. Үшінші оқушы ортаға тұрады, екі қолын дене тұсына қояды. Ол артқа және алға қадам жасамай құлауы тиіс. Сыныптастарына сенуі тиіс. Ортадағы оқушы құлап жатқан кезінде, екі жақта тұрған оқушылар оны ұстап алуы тиіс, яғни олардың міндеті-центрдегі оқушының жерге құлауын болдырмау. Жүгіру.АЖЖ.Дене қыздыру жаттығулары. Сабақ тақырыбымен, оқыту мақсаттарымен, сабақ мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен танысу. Сабақтың мақсаты: Білімі мен дағдыларды баламалы түрде қазақ ұллтық ойындарында қолданады. |
| ||||||||
Негізгі бөлім | Оқу зерттеу жұмысы. Бейнебаянды тамашалау https://www.youtube.com/watch?v=OYrkOZuEIGQ Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: Білімі мен дағдыларды баламалы түрде қазақ ұллтық ойындарында қолданады. Топтарға бөліну (командаларға). Саналу. Бұл ең қарапайым әдіс. «Бірінші-екінші», «бірінші-екінші-үшіншіге» саналу, қанша топ керек екендігіне байланысты. Осы кезде шатастырып алмаған дұрыс: саналу қанша топ керек екендігіне байланысты жүргізіледі, топтағы оқушы санына байланысты емес. Қарапайым ескерту, бірақ мұғалімдердің қателесуі тәжірибеде болған. «Жамбы ату» - сұр түсті диск, оны аттың жалынынан жасалған жіңішке іліп қояды. Жігіттердің басты мақсаты – нысанға аттың үстінде тию, яғни сұр дискті ату. Жеңімпаз - ең аз мүмкіндік қолданып, көп рет нысанға тие алған адам болып саналады. Кейде жарыс аттарсыз да жүргізіле береді. Бұл кезде жігіттер белгілі қашықтықта тұрып жамбыны атуға тырысады. Бірінші ойын нұсқасы: баскетбол себетіне ілінген жамбыны жүгіріс кезінде ату.Біріншіден, қашықтық белгіленуі тиіс. Оқушылар аспайтын сызық жүргізу керек. Жеке, жұппен немесе топта жарысуға да болады. Оқушылар аттың шабысындай жүгіріп, теннис добымен жамбыны атады. Нысанаға дәл тиген оқушы/топ жеңіске жетеді. Ойынды ату қашықтығын үлкейту арқылы кұрделендіруге болады. Болмайды: ысқырықсыз сызықтан аспауға ұрқсат етілмейді. Бірін-бірі бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек» оқушылар осы екі бағалауды таңдайды да ойын жалғаса береді. Екінші ойын нұсқасы: Фольгамен тартыған айналманы қойып «найза»орнына гимнастика таяқшаны қолдануға,лақтыруға болады.Ара қашықтықты белгілеп алу керек оқушылар.бір-бірден,топпен жарысуға болады. Найзаны орнында түрып лақтырады. Ойын шарты дәл тигізу керек. Нысанаға дәл тиген оқушы/топ жеңіске жетеді. Болмайды: ысқырықсыз сызықтан аспауға ұрқсат етілмейді.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: Білімі мен дағдыларды баламалы түрде «ұлттық ойын Байга» қазақ ұллтық ойындарында қолдану. Ойыншылар екі-екіден қосарласып сызықтың бойында тұрады да бір-біріне кедергі жасамай бірінші — ат — қолын артқа төмен созып, екінші — шабандоз — біріншінің қолынан ұстап, екеуі қолыстасып мәреге дейін жүгіреді. Шабандоз мәреге жеткен бойда бағанада ілулі тұрған байлаулы орамалды секіріп алуға тырысады. Ойын ережесі: Жарыс ысқырықсыз басталмайды. Бірің-бірі бағалау Шабандоз орамалды алады Сұрақ:
Оқушылардың жауабын тыңдау. Бағалау. | Балама жабдықтау бірінші кезеңге сұр түсті дискінің орнына айналманы(обруч)қолдануға болады в фольгамен тартып қойып. Балама жабдықтау екінші кезеңге «найза»орнына гимнастика таяқшасын қолдануға болады. Бағалау парағы. Орамал | ||||||||
Қорытынды бөлім | Рефлексия. Үй тапсырмасы ЖДЖ Киім ауыстыратын бөлменің тазалығын сақтау. | Стикерлер мен ручкалар | ||||||||
Саралау – Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? -Оқушылардың жетістіктерін айтуды көздейді, кемшіліктерді жеке айтуға тырысады. Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз? Оқушылардың мүмкіндіктерін бағдарлай отырып, жаңа белестерге шығуға атсалысу. | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бірің-бірі бағалау оқушылардың көңіл күйін анықтайды. Мұғалімнің бағалауы. | Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау Ойын барысында ережемен таныстырады, оқушыларды сырттай әрқашан бақылап отырады. Ойын кезінде ара қашықтықты сақтау еске түсіру. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз; Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойылған. | ||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ барысында класс немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? | ||||||||||
Сабаққа бақылау парағы №8
Аты жөні | Ойынға қатысты | Диалог ,ой пікір | Әріптесіне көмек беру | Дифференциялды тапсырма |
Бағалау өлшемдері
Бағалау өлшемдері | Дескриптор | |||
Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады |
| |||
Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада қолдану |
|
Рефлексия
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.