Қазақ ұлттық ойындарының балама нұсқалары. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 9 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар9

4 тарау – қазақ ұлттық ойындарын ойнаудағы шығармашылық қабілеттер

Мерзімі: наурыз

Сынып: 10

Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім: Нарымбетова А.О.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақ ұллтық

ойындарының баламалы нұсқалары – (3 сағ)

Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.5.5. Физикалық белсенділік тәжірибесіне арналған білім мен қабілеттерді дамыту

 Цель урока

Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада көрсету

 Бағалау өлшемдері

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Қазақ ұлттық ойындарына қатысты білім мен қабілетті баламалы нұсқада қолдану

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік оқу мақсаттары:

Оқушылар:

  • Қазақ ұлттық ойындарын ойнау барысында стратегиялық ойлау және қимыл қабілеттерін бағалау, талдау

жасай алады

Пәндік лексика және терминология:

  • ойыншы, әділқазы, жүргізуші, команда жаттықтырушысы, топтық жұмыс, бәсекелес, шабуыл, қорғану
  • ереже,
  • әділ ойын, тәжірибе

Диалогқа арналған пайдалы сөздер:

  • Стратегия, тактика
  • Тәжірибе

Теңге алу

 Құндылықтарды бойға сіңіру

Құрмет, әділдік, бірге жұмыс жасау

 Пәнаралық байланыстар

Математика, биология, физика

  ИКТқолдану

-

 Терең білім

Оқушылар қазақ ұллтық ойындарын, шеберлік және стратегиялық түсінік туралы алдыңғы сабақтарда және сабақ барысында біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезендері:

Сабақтағы іс-әрекеттер

Құрал-жабдықтар

Кіріспе-дайындық бөлімі

Сыныпта өткізілген шаралар мен ержержелермен таныстыру

«1-2 – Қайырлы күн!» ойыны. Ьарлығы тізбек бойымен ойнайды. Ол үшін тізбек басынан соңына дейін үшке бітетін немесе үшке бөлінетін сандар орнына «Қайырлы күн» деп айту керек. Яғни, бірінші адам «бір» , екінші адам «екі», үшінші адам «Қайырлы таң » деуі қажет. Және сол сияқты тізбек арқылы жалғаса береді. Егер біреу қателессе ойыннан шығады және ойын жалғыз жеңімпаз қалғанға дейін жалғасады.

Жүгіру.СБУ.Денені шынықтыру

Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерияларымен таныстыру.

Оқу мақсаты: Қазақша ұллтық ойындарына балама ойын түрлерінде білім мен қабілеттерін көрсете білу

Негізгі бөлім

Топқа бөліну. Түс арқылы бөліну. Топқа бөліну оқушылардың сырт бейнесіне қарай орындалады, мысалға, киімдерінің түсі бойынша. Кімде жасыл түсті киім болса «жасыл» тобын құрайды («Гринпис» деп атаса да болады). Осылайша «ақ» , «қызыл» деген сияқты топтар пайда болмақ.Ал ешқандай топқа кірмейтін оқушылар «түссіздер» деген топ құрады. «Қара күштілер тобы» деген сияқты топтары құрмауға кеңес беремін, тіпті көп оқушылар қара киімде болса да. Топқа бөліну критериялары киім түстері бойынша ғана емес, басқа да беп-бейне сипаттары бойынша да орындалса болады. Мысалы, әртүрлі әшекей-бұйым, қол сағаттар түстері немесе шаш, көз және т.б сыртқы белгі түстері бойынша да топ құруға болады.

Қалыптастырушы бағалауға тапсырма: Білімі мен дағдыларды баламалы түрде қазақ ұллтық ойындарында қолдану

Қазақтың ұлттық ойыны «Ақ сүйектің» балама нұсқасы:

Оқушылар ұлттық ойын «Ақ сүйек» ойынымен айналысуға дағдыланады. Баламалы ойынның мақсаты - «күмбаға» («шұңқырдан» көшу) «ақ сүиекті» тастау.

Ойынды аланның ортасынан топ басшылары бастайды. Ақ сүиекті ұтып алған топ басшысы оны қарсыластың «камбасына» жақын тұрған топ ойыншысына тастайды. Ол, өз кезегінде, «ақ сүйекті» қағып алып, қарсылас тобының ойыншылары арқылы сындырып, «қазандыққа» ақ сүйекті тастайды.

Қатаң тыйым салу: қарсыласын итеріп, ұрып-соғып, әріптестеріне агрессивті мінез-құлықты көрсету.

«Комплимент» оқушылары сабаққа бір-бірінің үлесін бағалап, бір-біріне рахмет айту.

Оқушыларға сауалнама арқылы қалыптастырушы бағалау үшін тапсырма:

• Осы ойында артықшылық алу үшін қандай стратегияларды қолдануға болады?

• Ойын әлеуметтік дағдыларды қалай дамыта алады?

Ойындарда біліміңізді көрсете алдыңыз ба?

• Сыныптастарыңызға қандай көмек көрсеттіңіз?

Оқушылардың жауаптары. Жауаптарды тыңдау. Бағалау.

«Аркан ойын»

Бұл ойын үшін сендерге ұзын әрі жуан арқан керек болады. Арқанның бір шетін түйіндеңдер. Егер де арқан табылмаса бір-біріне байланған секіртпені қолдануға болады.

Сендер ойнайтын тегіс алаңқайға арқанның немесе бір-біріне байланған екі секіртпенің ұзындығына тең радиустағы шеңбер сызыңдар. Жүргізушіні санамақ арқылы таңдаңдар.

Ойын басталды!

Шеңбердің ортасында тұрған жүргізуші арқанды шамамен тізе деңгейінде айналдырады – ойыншылардың біріне тиетіндей етіп айналу жылдамдығын бірде арттырып, бірде төмендетеді.

Қалғандарының тапсырмасы – жүргізушінің тұзағына түспей, арқаннан аттап немесе секіріп үлгеру. Егер біреу аттап үлгермесе... Келесі айналымда жүргізуші болуына тура келеді.

«ақ сүйек»: қойдың жілігі немесе гимнастикалық таяқшаны қолдануға болады көмбе - щеңбер, балонн

Бақылау парағы

Қорытынды бөлім

«Сауалнама» (сабақтың қорытындысына келу):

Бүгін қандай жаңа нәрсе білдіңдер? Қай ақпарат сендер үшін ең қызық болды? Не қиын болды? Жұмысқа не кедергі болды және не себепті?

Үй тапсырмасы. ЖФД.

Киім ауыстыратын бөлмеге ұйымдасқан түрде бару.

Стикерлер, қаламсаптар

Саралау – Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

-Оқушылардың жетістіктерін айтуды көздейді, кемшіліктерді жеке айтуға тырысады.

Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?

Оқушылардың мүмкіндіктерін бағдарлай отырып, жаңа белестерге шығуға атсалысу.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бағалау парағы арқылы материалды игергенін тексереді. Рефлексиялық әрекеттер арқы оқушылардың сабақ барысында үйренгенің бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер арқылы бағалай алады бақылау парағы, бірін-бірі бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау

Ойын барысында ережемен таныстырады, оқушыларды сырттай әрқашан бақылап отырады. Ойын кезінде ара қашықтықты сақтау еске түсіру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз; Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойылған.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1: 2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1: 2:

Мен сабақ барысында класс немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

Сабаққа бақылау парағы №

сынып: 10

Оқушының тегі

Әңгімеге, белсенді шараға қатысу

Білімі мен қабілеттерін көрсету

Топпен жұмыс

Түрлендірілген тапсырмалар

1

2

3

4

Бағалау өлшемдері

Бағалау өлшемдері

Дескриптор

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Өз идеяларын ұсынады

Ақпаратты сыныптастарына ұсынады

Қазақ ұллтық ойындарына жаңа баламалы нұсқалар ойлап құрастырады

Қосымша 1



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.