Қазақтың ұлттық ойындарына баулу. Дене шынықтыру, 3 сынып, қосымша материал. 43 сабақ.
Әдістемелік нұсқаулық
Сабақтың әдістемелік нұсқаулығы
Дене тәрбиесінің әр түрлі ұйымдық формаларында бастауыщ мектеп оқушыларымен қозғалмалы ойындар өткізу әдісі.
Дене тәрбиесінің спорттық-ойындық әдісі мектепке дейінгі жастағы балалармен, жалпы білім беретін мектептер мен лицейлердің оқушыларымен, колледждер мен жоғары оқу орындарының студенттерімен, әскери қызметшілермен және ересектермен дене шынықтыру және спорт бойынша жұмыс тәжірибесінде кеңінен қолданылды.
Ойын балалар мен жасөспірімдерде жоғары адамгершілік қасиеттерді қалыптастырудың маңызды құралдарының бірі болып табылады. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалар дене шынықтырумен айналысады, өйткені олар қозғалыс дағдысын жетілдіреді, денсаулығының қалыпты дамуына, денсаулықты нығайтуға және сақтауға көмектеседі.
Қозғалмалы ойындардың ауқымы кең:
- Олар сабақтың ажырамас бөлігі болуы мүмкін және үйретуге, жаттықтыруға және оқушылардың дайындығын тексеру үшін қызмет етеді;
- Сабақтан тыс мезгілде қолданылуы (үзілісте, спорттық мейрамдарда, экскурсияда, жорықтарда, спорттық лагерьлерде);
Бастауыш сыныптарда қозғалмалы ойныдар мен ойынға ұқсас жаттығулардың үлесі барлық сабақтың уақытының 70%-ын құрайды. 1-4 сыныптардағы оқу материалының негізі сюжетті ойындар.
Төменгі сыныптарда қозғалмалы ойындарының көмегімен шешілетін педагогикалық мәселелер:
Ептілікті, жылдамдықты, иілгіштікті дамыту.
Қозғалыс әрекеттерін дамыту және нығайту.
Жұпта, үштікте, командада келісімді әрекеттерге үйрету.
Дене шынықтыру сабағының классикалық құрылысы оның құрамында үш негізгі бөліктің, дайындық, негізгі және соңғы құрамның болуын білдіреді. Бастапқы сыныптарда физикалық дамудың негізгі құралы ретінде ойын материалын қалаған іріктеу сабақтың әрбір бөлігінде оқыту және тәрбиелік тапсырмаларды тиімді шешуге көмектеседі. Сабақтың дайындық бөлімі үшін материалының негізі орташа және төмен қарқындылық ойындары болып табылады. Олардың ұзақтығы 5-7 минут, жаттығу мазмұны жалпы даму және саптық жаттығуларын қамтиды.
Ойынның максималды ұзақтығы - 10-15 минут, олар сабақтың негізгі бөлігінде және орташа және жоғары қарқынды ойындарға қатысты әсер дәрежесі бойынша жүргізіледі. Ойын жоспарлау кезінде мұғалім жүйені жеңімпазды анықтау үшін жүйені ойластыруы керек: олардың біреуі ойыншыларды соғып шығаруға, екіншісі – айып ұпайлары бар. Бірінші әдіс қарапайым және көрнекті. Бірақ екіншісі - физикалық даму деңгейіне қарамастан, оқушылардың барлық ойын уақытында жарыстарға қатысуға мүмкіндік алады. Сабақта ойындарды басқарудағы басты рөл мұғалімге тиесілі. Ол ойынның барысын қадағалайды, жеңімпазды анықтайды.
Әдістемелік нұсқаулық
4 бөлім: Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Сабақ тақырыбы: Қазақтың ұлттық ойындарына баулу.
Оқу мақсаттары:
3.2.7.7. Патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
Сабақтың мақсаты:
Топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс-қимыл мен адал ойында көрестеді.
Бағалау критерийлері:
- патриоттық сезімнің не екенін түсіндіреді;
- топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін көрсетеді
1.Сабақтың басы.
Сергіту сәті. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды иез жасауларың керек. "Бастаймыз" деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен...қолмен... өкшемен...иықпен...құлақпен...тіземен....иекпен.... арқамен. Мұғалім айтады: «Біз пәндерді кіріктіруді, қозғалу дағдыларын, дене қасиеттерін қауіпсіздік ережесін сақтау мен сабақ тақырыбы бойынша айту арқылы дамытуды жалғастырамыз» Мұғалім Сіздер үшін денсаулықты сақтау нені білдіреді деп сұрақ қояды. Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбымен, күтілетін нәтижелермен және сабақ мақсаттарымен таныстырады.
Орташа қалыпта жүгіру, алаңның оң жағынан сол жағына қарай .
1. Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.
2. Жеңіл жүгіріске көшу .
3. Аяқты артқа, қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру.
4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру, екі қол белде
5. Жылдамдыққа жүгіру
6. Қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру.
Сергіту сәті.
Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi
Орнымыздан тұрып ап
Жүгiрейiк бiр уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық
Тiк көтерiп, қозғайық.
Тым сылбыр да болмайық
Алға қарай озбайық.
Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.
Бой сергіту жаттығулар
Әдістемелік нұсқаулық
Гимнастика сабақтарындағы қауіпсіздік ережелері
- Мұғалімге сабақта қауіп қатерді ескерту үшін төмендегі іс-әрекеттерді қолдану керек:
- Гимнастикалық жабдықта белгілі бір уақытта бірнеше адамның жаттығу орындауына болмайды;
- Тіреліп секіру кезінде спортшының жүгіретін жолында және секіріп түсетін жерінде тұруға болмайды;
- Қандай да болсын құрал-жабдықта орындалатын жаттығуларды мұғалімнің рұқсатынсыз бастауға болмайды;
- Спорт құралдарында мұғалімнің немесе әріптесіңнің көмегенсіз күрделі жаттығулар орындауға болмайды;
- Спорт құралдарында жаттығуды орындамас бұрын міндетті түрде олардың жарамдығы тексеріледі.
- Тексерілмеген спорт жабдықтарында жаттығулар орындауға болмайды.
- Сабақ үстінде және басқа да орындарда мұғалімнің ақыл-кеңесін мұқият тыңдап алмай күрделі жаттығулар орындауға болмайды;
- Спорт құралдарында жаттығу орындаған ккезде әріптесіне көмек көрсету тиіс;
10. Жаттығуларды орындаған кезде қауіпсіздік техникасын және залдағы жаттығулардың жүріс-тұрыс ережелерімен таныстыру;
11. Оқушылардың сырт келбетін тексеру (әсіресе салқын немесе ыссы мезгілде);
12. Снарядтардың, мүліктің бүтіндігін, дұрыс дайындығын және орналасуын тексеру;
13. Жаттығуларды орындағанда көмек пен сақтықты қадағалау;
14. Жаттығулардың дұрыс орналасуын және тәртібін бақылау;
15. Жаттығулардың психофизиологиялық жағдайын бақылауға алу;
16. Оқытудың түп-нұсқасын сақтау және т.б.
2.Сабақтың ортасы.
«Соккыртеке».
1. Сынып екі топқа бөлініп, бір бірінің қолынан ұстап шеңберге тұрады, ал үш-төрт ойыншы шеңбер ішінде, оның бірінің көзін байланады ол жүргізуші.
2. Шеңбер ішіндегі ойыншылар көзі байлаулы жүргізушіні қолымен түртеді.
3. Жүргізушы оны шеңбер ішнде бір ойыншыны ұстап есімін айтып беруі тиіс.
4. Егер жүргізуші дұрыс тауып есімін айтатын болса сол ұсталған ойыншы көзін байлап ойынды жалғастырады.
5. Оқушыларды қазақтың ұлттық ойын ережелерімен және «Соккыртеке» ойынының тарихымен таныстыру.
6. Ойын барысында оқушылар шеңбер ішінен жүгіріп шығуға болмайды.
7. Жүргізушіні түрткен кезде қолмен соғуға болмайды.
3.Сабақтың соңы.
Сабақты қорытындылау.
Қол жеткен нәтижелер туралы ойлау өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру;
Өткен тақырып бойынша мұғалім мен оқушының талдау іс-әрекеті;
Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді;
Оқушылар өз жұмыстарын «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Рефлексия:
- нені білдім, нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет?
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары № 43
Дене шынықтыру
Сынып: ____3_____ Күні: ___________
4 бөлім: Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Сабақ тақырыбы: Қазақтың ұлттық ойындарына баулу.
Оқу мақсаттары:
3.2.7.7. Патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
Сабақтың мақсаты:
Топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс-қимыл мен адал ойында көрестеді.
Бағалау критерийлері:
- патриоттық сезімнің не екенін түсіндіреді;
- топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін көрсетеді
Ойлау деңгейінің дағдысы: түсінеді, қолданады
№ 1 Тапсырма: Жүргізушіні сайлау.
№ 2 Тапсырма: Шеңбер ішінде бір ойыншыны ұстап есімін атау.
№ п/п | Аты-жөні оқушының |
| |||||
Қауіпсздік ережесін біледі | Тепе-теңдікті сақтайды, берілген жаттығуларды талапқа сай орындайды. | Жаттығулардың орындау ережесін біледі | Өз-өзінің іс-әрекетін бағалайды, жіберген қателерін анықтайды, ілгерідегі әрекетін түзетеді | ||||
1 | |||||||
2 | |||||||
- Қорытындыны белгілеу үшін мына белгідерді пайдалануға болады:
- V - (өте жақсы)
- Z – (жақсы)
- S - (әліде жұмыстану керек)
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.