Мұнайды фракцияларға бөлу арқылы жіктеу: фракцияларды қолдану. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2 А Көмірсутектер және олардың көздері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Мұнайды фракцияларға бөлу арқылы жіктеу: фракцияларды қолдану

Оқу мақсаттары

11.4.2.36 шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;

 Сабақ мақсаттары

шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын білу;

Жетістік критерийлері.

  • мұнай фракцияларын ажырата алады;
  • мұнай өнімдерінің қолдану салаларын біледі;

 Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Презентацияның негізгі сәттерін / мұнай өңдеу өнімдері және оларды пайдалану пайдалану туралы бейнеден кілт сөздерді, негізгі сәттерді белгілеу және тыңдау

Пәнге тән лексика мен терминология:

Шикі мұнай, тұтқырлық, жарық шығару, бензин, дизельдік отын, керосин, битум, гудрон, мұнайлық газ, авиациялық отын, сұйылтылған мұнайлық газ

айдау

Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:

X ... пайдаланылатын керосин

X, автокөліктерде пайдаланылатын ...

ТМГ, мысалы, XнемесеY, пайдаланылады/ бойынша / Y жасау.

X қайнайды жоғарырақ/ төменірек температурада Y қарағанда

 Құндылықтардыдарыту

Осы сабақтабалалардыңбойынасіңіругеарналғанкіріктірілгеноқубағдарламасындағықұндылықтар мен ұлттық, жалпыадамзаттыққұндылықтардыкөрсетіңіз.

 Құндылықтардыдарыту … арқылы/көмегіменжүзегеасады (іс-әрекеттіжәне/немесетақырыпмазмұнынсипаттау).

 

Химия және қоршаған ортаны қорғаумен байланысты жаһандық проблемалар шегінен шығатын сұрақтарды талқылау. Химияны оқыту кезінде оқушылар назарын мынадай өзекті мәселелерге аударуға болады: табиғи әлемді сақтау, шикiзатты тиімді пайдалану мен келешек ұрпақ үшiн оларды сақтау арасындағы тепе-теңдік, жаhандық жылынумен байланысты қауіптер және мүмкiндiктер;

Құндылықтарды дарыту оқушылардың топтық және жұптық жұмыстарында талқылау жүргізу арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

 

Бұл бөлім алдыңғы бөлімдердегі химиядағы энергия туралы білімді біріктіреді, энергия, энергия түрлері мен энергия ауысуына қатысты терминдер арқылы физикамен де байланыс келтіріледі. Пластикке байланысты экологиямен пәнаралық байланыстар бар.

 АКТ қолдану дағдылары

Интернетпен жұмыс істей жасай алу, ақпаратты жинақтау және өңдеу, таныстырым жасай алу

Бастапқы білім

8.2AАтомдағы электрондардың қозғалысы

8.4ВКөміртегі және оның қосылыстары

9.1ВҚосылыстар құрылымы

10.3АОрганикалық химияға кіріспе

10.3В Көмірсутектер

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-10 мин

Сабақ мақсатымен жетістік критерийлерімен таныстыру

(W) Шикі мұнай өндірісінің бейнеролигін көрсету.

Видео

Сабақтың ортасы

10-20 мин

20-23

23-25

25-35 мин

35-37

37-40

Екінші рет Видео тыңдар алдында кесте таратылады және тыңдай отырып ,кестені толтырады

(G,f ) Оқушылар өз нәтижелерін қолдануы және жалпы қорытынды жасауы керек (мысалы, құрамындағы көміртегі санына және молекула өлшеміне байланысты олар өз қорытындыларын энергетика және құрылымы тұрғысынан түсіндіруі керек.

(W) Шикі мұнайдың фракциясы үшін халықаралық мойындалған атауын түсіндіру

Топтық немесе жұптық жұмыс

Оқушылар мұнайды өңдеу өнімдерінің

қолданылу аумағы бойынша постер құрастырады

Үй жұмысы

Кері байланыс

Қосымша1

Слайд7

Слайд 8

Слайд 10

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Мұнайды айдау және оның өнімдері туралы ;

-нені білдім,

- нені үйрендім

- ненітолықтүсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет

Стикерлер

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Барлық оқушылар

Мұнай және оны айдау (фракциялау) процесін түсінеді.Фракциялау өнімдерін атай алады

Кейбір оқушылар

құрамындағы көміртегі санына және молекула өлшеміне байланысты олар өз қорытындыларын энергетика және құрылымы тұрғысынан түсіндіре алады

Ішінара оқушылар

Қабылдау деңгейі төмен оқушыларға мұғалімнің және жолдастарының көмегі ұсынылады

Бағалау парағы

Кесте тұрғызу және фракцияларды қолдану туралы кестені толтыру

Құрамында көп мөлшерде Бензол болатын шикі мұнайды мектептерде пайдалануға болмайды. Сатып алуға болатын қауіпсіз алмастырғыштарының бірін пайдаланыңыз, немесе өз мысалыңызды құрыңыз.

Осы қоспаның кейбір фракциялары өте тез жанады: электрлік жылытқыш пайдаланылуы керек, және де бөлме жақсы желдетілетін болуы керек.

Көзге арналған қорғаныс көзілдірігін пайдаланыңыз.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру