Алкиндердің құрылысы, гомологтік қатары және физикалық қасиеттері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:10.1С Маңызды химиялық өндірістер | Мектеп: Павлодар қ. ХББ НЗМ | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Каримова А.С. | ||||||||||
Сынып: 11 ҚГБ 2сабақ | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Алкиндердің құрылысы, гомологтік қатары және физикалық қасиеттері. | ||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.2.26 Алкиндердің гомологтік қатарын, құрылысын, физикалық және химиялық қасиеттерін, олардың алу жолдарын қарастыру. | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | - Үш еселі байланыстың түзілу құрылысын сипаттау; - Алкиндерге анықтама беру; - Алкиндердің гомологтік қатарын құрастыру; - Гомологтік қатарда алкиндердің физикалық қасиеттерін қарастыру; - IUPAC жүйелік номенклатура бойынша алкиндерді атау. | ||||||||||
Бағалау критерийлері | - Үш еселі байланыстың түзілу құрылысын сипаттайды; - Алкиндерге анықтама береді; - Алкиндердің гомологтік қатарын құрастырады; - Гомологтік қатарда алкиндердің физикалық қасиеттерін қарастырады; - IUPAC жүйелік номенклатура бойынша алкиндерді атайды. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пайдалы лексика мен терминологияны қолданып, алкиндердегі үш еселі байланыстың құрылысын түсіндіру, сонымен қатар, IUPAC жүйелік номенклатурасы арқылы алкиндерді және олардың изомерлерін атау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Алкиндер, Қанықпаған көмірсутектре, үш еселі байланыс, Ϭ - байланыс, π – байланыс, Диалог пен жазылымға арналған қажетті тіркестер: Алкиндер бұл ………………. Алкиндердің гомологтік қатарында молекулярлық массаның өсуімен / азаюымен қайнау температура / тығыздық артады / кемиді, себебі .................. . Алкиндердің гомологтік қатарында молекулярлық массаның өсуімен / азаюымен агрегаттық күй газдан қаттыға / қаттыдан газға өзгереді, себебі .................. . | ||||||||||
Құндылықтар
| Ынтымақтастық, взаимоуважение (выполнение работы в паре, взаимооценивание) Обучение на протяжении всей жизни (значение жиров) | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Геометрия – үш еселі байланыстың кеністіктік құрылысы. | ||||||||||
Бастапқы білім | Органиклық химияға кіріспе. Органикалық қосылыстардың құрылыс теориясы. Көмірсутектер және олардың табиғи көздері. | ||||||||||
Сабақ барысы | Физика – электрлік энергияның химиялық энергияға айналуы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 15минут | Оқушылармен амандасу. Сабақта болмаған оқушыларды белгілеу. Білімді өзектендіру: Алкиндердің жалпы жормуласын беру CnH2n-2. Оқушылар жалпы формула арқылы жаңа органикалық қосылыстың формуласын құрастырады. Осы қосылыстардың алкандармен алкендермен және алкадиендермен салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу. | Презентация | |||||||||
Сабақтың ортасы 55минут | Жұптық жұмыс.10минут
Бірін-бірі бағалауда қолданылатын дескрипторлар: 1.Бірінші 10 өкілінен тұратын алкиндердің гомологтік қатарын құрастырады. 2.Молекулярлық масаның өсуімен алкиндердің гомологтік қатарында физикалық қасиеттерінің өзгеруін болжамдайды. Мұғалімнің түсіндіруі. 5 минут - Мұғалім үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіреді. Жеке жұмыс. 5минут
Дескриптор: Мұғалім кері байланыс береді - Тақырып бойынша терминдерді қолданып, алкиндерге анықтама береді. Жеке жұмыс. 10 минут - IUPAC номенклатурасы бойынша алкиндерге анықтама беру. 1-ші нұсқа. 2-ші нұсқа Жауаптар: 1-ші нұсқа А) Пропин – 1 Б) Пентин – 2 В) 3- метилпентин-2 Г) 2,5 – диметилгексин-3 Жауаптар: 2-ой вариант А) Бутин-2 Б) 5-метилгексин-2 В) 4,4-диметилпентин-1 Г) Бутин -1 Өзін-өзі бағалауға арналған дескрипторлар: - IUPAC номенклатурасы бойынша алкиндерді дұрыс атайды. | Презентация | |||||||||
Сабақтың соңы 5минут | Рефлексия: «Менің ойымша…».«Себебі …».«Мысалы …».«Қорытындылай келе …». Үй жұмысы: Гептиннің изомерлерін құрастырып, IUPAC номенклатурасы бойынша атау. | Презентация Стикерлер | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
| Бағалау критерийлер бойынша бағалау |
| |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты қкезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру