Адам өміріндегі йодтың биологиялық рөлі. Қазақстан халқының денсаулығын йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан қорғау шаралары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Маңызды р-элементтер және олардың қосылыстары | Мектеп: | |||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Класс: | Оқушы саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Адам өміріндегі йодтың биологиялық рөлі. Қазақстан халқының денсаулығын йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан қорғау шаралары | |||||||||
Бастапқы білім | 8.3А Cутегі. Оттегі 8.4А Көміртегі және оның қосылыстары 8,4 В су 9.1 Бейорганикалық қосылыстарды сапалық талдау | |||||||||
Оқыту мақсаттары | 10.4.1.12 адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін білу және Қазақстанның аумағында йод жетіспеушілігімен байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіру, осы мәселені шешу жолдарын ұсынады; | |||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту қоршаған ортаны қорғауға оқушының көзқарасы арқылы/көмегімен жүзеге асады | |||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| ||||||||
Дифференциация | Топтарға кейс тапсырмалары | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, бейнетаспалар, суреттер, сызбакестелер көрсетіледі. | |||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Сергіту сәті Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарымен танысады және қаіпсіздік журналына қол қояды. | |||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-8 | Мәселе 1: Біздің мектептің оқытушылары біздің мектептің оқушыларының зейін, есте сақтау қабілетінің нашарлауын, ашуланшақтық байқауда. Бұл мәселені қалай шешуге болады? Бұл мәселенің себептері, фактілерін бұл сабақта білуге тиіспіз («балық қаңқасы» әдісімен жұмыс істеу) -сабақтың тақырыбы хабарланған соң оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу | |||||||||
Сабақтың ортасы 8-18 18-25 25-28 28-31 31 – 34 34-37 37-39 | (Алты қалпақ әдісі) Сұрақтарды және ақпараттық материалдарды зерттеу үшін топтарда жұмыс істейді (қосымша) №1-топ үшін тапсырма. Бұл топқа тапсырма алдын ала беріледі. «Химик» студенті алдын ала сыныпта зерттеу жүргізеді. Йодталған тор салу әдісі. Мектеп медбикесімен бірге 10 сынып оқушыларына йодталған тор салынfды. Тордың 10-12 сағаттан соң және 1-2 күннен соң жоғалғаны бақыланды. ЖАСЫЛ ҚАЛПАҚ №2-топ. Йодтың физикалық, химиялық қасиеттерін, құрылымын сипаттаңыз. АҚ ҚАЛПАҚ. №3 топ. Мәселені қалай шешеміз? Дәрігерлер адам организміндегі йодтың биологиялық рөлі туралы әңгімелейді. КӨК ҚАЛПАҚ. №4 топ. Йод бар өнімдер туралы есеп береді. ҚАРА ҚАЛПАҚ. №5-топ. Қазақстан Республикасы Үкіметінің йод тапшылығын болдырмау шаралары туралы есебі. САРЫ ҚАЛПАҚ. №6 топ. Фармацевтер мен дәрігерлер йод бар препараттар туралы айтып береді. ҚЫЗЫЛ ҚАЛПАҚ. Бағалау. |
| ||||||||
Сабақтың соңы 39-40 | «Сөз соңында менің айтарым... » әдісі бойынша өз ойларын білдіреді | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру