Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2С Химиялық тепе- теңдік (2) | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| |||||||||
Сабақ тақырыбы | Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері. Зертханалық тәжірибе №6 «Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша» | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.3.1 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу; 10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау; 10.3.3.3 тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||
Бағалау критерийлері | - химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әсер ететін факторларды анықтайды; - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін түсіндіреді; - тепе-теңдік константасы өрнегін құрастыра алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әр түрлі фактолардың әсер етуін ауызша немесе жазбаша түрде түсіндіреді Пәнге қатысты лексика мен терминология Химиялық тепе-теңдік, қайтымды. Ле Шателье-Браун принципі, ығысу Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Жүйедегі ……тепе-теңдіктің температурасын жоғарлатқанда/төмендеткенде тепе-теңдік реагенттің/өнімнің түзілу жағына қарай ығысады, себебі………. Осы реакцияның шығымын арттыру үшін,…….жоғарлату/төмендету керек, себебі ……. Жүйедегі тепе-теңдікке…… қысымның өзгеруі әсер етпейді, себебі …… Катализатор тепе-теңдікке әсер етпейді, себебі …… | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сыйластық пен ынтымақтастық Жауапкершілік Өмір бойы білім алу Патриоттық сезім | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (энергия), математика (графиктерді қарастыру) | ||||||||||
Бастапқы білім | 8.3В Қайтымды реакциялар | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-15 мин | Ұйымдастыру сәті. (С) Оқушылармен 9 сынып курсынан қайтымды реакция және тепе-теңдік ұғымдарын еске түсіру мақсатында оқушыларға қайтымды және қайтымсыз реакция теңдеулер қатарын ұсынылады. Оқушылар олардың қайсында тепе-теңдіктің ығысуы мүмкін екенін анықтау. 1. Қандай реакцияларды қайтымды немесе қайтымсыз деп атайды? Үш мысал келтіріңдер. 2. Химиялық тепе -теңдік күйіне қандай факторлар әсер етеді? 3. Қай фактордың ( қысым, температура,өршіткі) әсері : СО2(г) + С(қ) ↔СО(г) ∆Н0 =172кДж реакциясында орнаған тепе- теңдікті СО түзілу жағына ығыстырады? 4. Фосфор пентахлоридінің эндотермиялық айырылу реакциясы төмендегі реакция арқылы жүреді. PCl5(г) = РСl3(г) + Сl(г); ΔН = + 92,59 кДж. Тепе –теңдікті PCl5 айырылу реакциясының оң жағына қарай ығыстыру үшін а) температурны; б) қысымды; в) концентрацияны қалай өзгерту керек? | Қосымша 1 | |||||||||
Сабақтың ортасы 16-20 мин 20-39 мин 39-40 мин 41- 50 мин 51- 60 мин 61-78 мин | Презентациялар арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау. Жеке сұрақтар қою: * Химиялық реакциялар бірдей жағдайда жүре ме? * Химиялық реакциялардың жылдамдығына не әсер етеді? *Химиялық тепе-теңдік неге динамикалық деп аталады.? Зертханалық тәжірибе №6 «Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша» ( қосымша жұмыс парағы беріледі. Қосымша2) Рефлексия. Кері байланыс. Зертханалық жұмыстарды талдау. Концентрация мәнмәтінінде тепе-теңдік константасы (Kc) ұғымымен оқушыларды таныстыру Сынып 3 топқа бөлінеді, әр топтағы оқушыларға 5-6 қайтымды реакциялардың теңдеулерімен кеспе қағаздар ұсынылады. Олар әр теңдеу үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құрады. Топтар өз тақырыбына сәйкес жұмыстарды сипаттап, қорғайды. Ал қалған оқушылар басқа топтың ақпаратын тыңдай отырып бағалайды. | Қосымша 2 Қосымша 3 А3 қағаз, маркерлер | |||||||||
Сабақтың соңы 79-80 мин | Рефлексия. Кері байланыс. Үй жұмысы: тақырып бойынша ақпаратты қайталап, бекіту. | Презентация | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Барлығы: - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттейді; Көбісі: - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжайды; Кейбіреуі: - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алады | Сабақ барысында сұрақтарды кең талқылау және сипаттау. Мұғалім оқушылардың жетістіктерін олардың сұрақтарға жауап беруі арқылы бағалайды. | Химия кабинетіндегі ережелер | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру