Табиғаттағы су. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4С Су | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Табиғаттағы су | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.6 судың бірегей қасиеттерін түсіндіру; судың кең таралуы, оның өмір үшін маңызы 8.4.2.7 табиғаттағы су айналымын түсіндіру. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Судың бірегей физикалық қасиеттері мен табиғатта таралуын ауызша және жазбаша сипаттайды. Пәнге қатысты терминология: Оксид – оксид - oxide Сутегі - Водород - Hydrogen Су – Вода – Water Конденсация – Конденсация - Condensation Булану – Испарение - Evaporation Тығыздық – Плотность - Density Беттік керілу –поверхностное натяжение - surface tension Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Сұйықтық қашан конденсацияланады........Біз су тазалығына анықтау тестін жүргізу үшін, бірінші......Бұл тәжірибе ... көрсетеді ме?Біз қалай ...біле/тексере аламыз...? | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өз отанын, елін, жерін шексіз сүюге, бағалауға, қорғауға үйрету. Суды үнемдеу, суды, қоршаған ортаны таза ұстауға үйрету. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Географиямен (гидросферадағы су, атмосферадағы су, литосферадағы су) байланыстыру; Биологиямен (тірі организмдердің негізгі құраушысы су) байланыстыру; Экологиямен (қышқыл жаңбыр) байланыстыру Физика (судың булануы, конденсациясы, агрегаттық күйлері, тығыздығы) | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпараттарды жинап, анализ жасау, оны өңдеуде қолданылады | ||||||||||||
Бастапқы білім | 7.1В Зат күйінің өзгерісі7.2В Қарапайым химиялық реакциялар 7.3C Ерітінді және ерігіштік 7.3А Химиялық элементтер, қосылыстар және адам ағзасы | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы: 2 минут 4 минут 5-минут
| Сабақ басында: - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; - оқушылардың «жақын даму аймағы» - топтарды құрып алу; - сабақ соңындағы күтілетін нәтижелерді ОМ қарап анықтап алу; Судың бірегей қасиеттерін түсіндіру: 1) Су молекуласының полярлығы: - оқушыларды таң қалдыру үшін су молекуласының полярлы молекула екенін үрленген шар мен бюреткадан аққан су арқылы демонстрация көрсетуге болады. Бұл құбылыстың мәнін түсіндіру үшін №1 ресурстың 2 және 3-бетіндегі бейнебаяндарды көрсету керек Бейне баяннан алған білімін қолдану үшін 2-беттегі 1- және 2-тапсырманы жасатуға болады
2-топ жұмысы: | №1 | |||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 6 минут 6 минут 4 минут | Судың табиғаттағы айналымы, таралуы, оның өмір үшін маңызы тақырыбы қарастырылады. №2-ресурс көрсетіледі. 2-бейнебаян бойынша 1-топқа 1-тапсырма беріледі: Сөйлем ішінде жасырын сөзді таңдаңыз:
2-топқа тапсырма-2 беріледі: Қазақстанның картасындағы су аттарын сәйкесінше атап, белгілеп шығыңыз: Топтар жұмыстарымен алмасады да, бірін-бірі тақтаға шыққан дұрыс жауаптар арқылы бағалайды. Жеке тапсырма: Суреттегі бос орынға тиісті сөздерді теріп, орналастырыңыз. Тапсырма: Оқушылар өз жауаптарын тақтада шыққан жұрыс жауаппен салыстыра отырып бағалайды. | №2 https://www.youtube.com/watch?v=VSQkOTbEhWM жұмыс парағы-1 №3 https://www.youtube.com/watch?v=_AwJeHioCdA жұмыс парағы-2 №4 жұмыс парағы-3-ке қолданған ресурс https://kopilkaurokov.ru/nachalniyeKlassi/presentacii/su-tabig-attag-y-su-ainalymy-1 | |||||||||||
Сабақтың соңы: 3 минут 1 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй жұмысы: «Егер мұздың тығыздығы судың тығыздығынан көп болса Жер бетіндегі өмірді мен бұлай елестетер едім:» тақырыбына эссе жазу | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлығы:судың формуласын жазады, бірегей қасиеттерін атайды, агрегаттық күйлерін, еріткіш қасиетін сипаттайды, оның маңызын айтып береді. Көбі: Су айналымының жүйесін құра алады, түсіндіреді, Қазақстан территориясындағы өзен көлдерді атайды. Кейбіреуі: мұздың тығыздығы мен судың тығыздығын бір-біріне қатысты өзгерткендегі жағдайды басқа ғылым негіздерімен байланыстырып сипаттай алады. | оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін «бірін-бірі бағалау», «өзін-өзі бағалаулар» қолданылады. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары : Интерактивті жүйені 20 минут сайын демалдырып отыру қажет. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру