Тұздар. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Мектебі

Пәні: Химия

Мұғалімніңаты-жөні: 

Сабақтың тақырыбы

Тұздар

Сынып:

Қатысқандар саны:

Күні:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8.3.4.11-тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақ мақсаттары

  • Тұздарды құрамына қарай жіктейді;
  • Тұздарды жүйелік номенклатура бойынша атайды;
  • Тұздардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын рекция теңдеулерін құрастырады.

Жетістік

критерийлері

  • Тұздарды құрамына қарай жіктейді;
  • Тұздарды жүйелік номенклатура бойынша атайды;
  • Тұздардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын рекция теңдеулерін құрастырады.

Тілдікмақсаттар

Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Негіздік, қышқыл, қос тұздар

тұздар мен металдар арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?

тұздар мен тұздар арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?

АКТ қолданудағдылары

Powerpoint

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру.

І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру

Презентация

Миға шабуыл

2-4 мин

5-9 мин

Сабақтың ортасы

9-17 мин

18-33 мин

33-38 мин

Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға тұрмыстағы тұздар суреттері көрсетіледі.

Оқушылар тұрмыстық заттар тұдар класына жататынын айқындағаннан кеййін, сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

Жұптық жұмыс: Оқушыларға тұздар формулалары жазылған үлестірмелерді таратыңыз және оларды құрамына қарап топтарға жіктеуді ұсыныңыз.

Оқушыларға өз жұмыстарын өзге топтармен салыстыруға және бір қорытындыға келуді ұсыныңыз.

Оқушылардан берілген тұз формулаларын неше топқа топтастырғанын және неліктен екендігін сұраңыз.

Оқушылар тұздар құрамына байланысты орта ,негіздік, қышқылдық және қос тұз болады деген қорытындыға келулері қажет және ол тұздарды атауды ұсыныңыз.

Практикалық жұмыс

Оқушыларды үш топқа бөліңіз, әр топқа зерттеу жұмысын беріңіз. Оқушылар жұмыс парағындағы нұсқаулыққа сүйене отырып, берілген тәжирибелерді қауіпсіздік ережесін сақтай отырып жүзеге асыруды сұраңыз.

  • Оқушылармен бірлесе отырып тәжірибенің қауіптілігін болжаңыз (мысалы шыны ыдыстармен жұмыс жасағанда абай болу қажет, сынған қолымызды жарақаттауы мүмкін, т.б.)
  • Жұмыс парағына сүйене отырып практикалық жұмысты жүзеге асыруды тапсырыңыз.

Тұздардың металдармен реакциясын

Тұздардың қышқылдармен реакциясын

Тұздардың негіздермен реакциясын

Тұздардың тұздармен реакциясын зерттейді.

  • Жұмыс парағындағы бекіту сұрақтарын орындауды тапсырыңыз және топтар арасында сұрақтардың дұрыс жауаптарын бірлесе талқылаңыз.
  • тұздар мен металдар арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?
  • тұздар мен қышқылдар арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?
  • тұздар мен негіздер арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?
  • тұздар мен тұздар арасында реакция жүру үшін қандай шарттар орындалуы керек?
  • Оқушылар құрастырылған теңдеулер негізінде, тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін сызба құрастыруды ұсыныңыз.

Жеке жұмыс:

Оқушылар жұмыс парағындағы тапсырмаларды өздігінен орындауды және дұрыс жауаппен өзін –өзі тексеруді ұсыңыз.

Үй тапсырмасы оқушыларға «Тұздардың қолданылуы» тақырыбында эссе жазуды тапсырыңыз.

Презентация

https://bilimland.kz/kk/subject

Қосымша 1

‘Missing gap’

Презентация

Практикалық жұмыс парағы

Қажетті реактивтер мен құрал -жабдықтар

Презентация

Сабақтың

соңы

38-40 мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қ

андай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылар:

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру