Газдардың көлемдік қатынас заңы. Химия. 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарыӘБЖ:__________________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Стехиометриялық есептеулер | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтақырыбы | Газдардың көлемдік қатынас заңы | ||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 8.2.3.8 -газдардың қатысуымен жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | - газдардың көлемдік қатынастар заңына сәйкес есептеулерді дұрыс жүргізе алады | ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Тілдікмақсаттар
| Молярлы көлем, стандарттыжағдай, қалыпты жағдай, Авогадро заңы, көлемдер қатынасы заңы, салыстырмалы тығыздық | ||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады. | ||||||||||
Бастапқы білім | 7.2.А Атомдар. Молекулалар. Заттар 7.3А Химиялық реакциялар 7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар 8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері 8.2А Зат мөлшері | ||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 3 минут | I.Кездейсоқ бөліну Оқушылар тақтаға өздері білетін бір формуладан жазады. Мұғалім формулаларды біріктіре отырып, оқушыларды үш топқа біріктіреді. | ||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 10 минут 8 минут 5 минут | II.Өтілген тақырыпты бекіту Өткен білімді пысықтау мақсатында оқушылармен «Кім жылдам?» тапсырмасы орындатылады. 1 Заттың газтәріздес күйі деген не? 2 Газдар қандай сипаттамаға ие бола алады? 3 Қандай шартты қалыпты жағдай деп атай аламыз? 4 Кез-келген заттың 1 молі қалыпты жағдайда қандай көлем алады? 5 Газдардың молярлық көлеміне анықтама беріңіз? 6 Авогадро заңына түсінік беріңіз 7 Газдардың салыстырмалы тығыздығының физикалық мәні неде? ІІІ Жаңа тақырып Ой қозғау Оқушылардан мынадай түрткі сұрақтар қойылады: - азот пен сутек қандай қатынаста реакцияға түседі? - реагенттер мен реакция өнімдерінің қатынасы қандай; - егер өнім/реагент көлемі белгілі болса, газдың көлемін реагент/өнім қалай есептеуге болады? Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын және оқу мақсатын хабарлайды. Газдардың көлемдік қатынастар заңы Реакцияға қатысатын газдардың көлемі мен реакция нәтижесінде түзілетін газдардың көлемінің қатынасы кіші бүтін сандардың қатынасына тең V1:V2:V3 = n1:n2:n3 Мұғалім осы типті есептің шығару алгоритмін оқушылармен бірге талқылай отырып құрастырады. Қ.ж. 10м3 пропанды толық жағуға қажетті оттектің көлемін есептеңіз Тапсырма-1 Берілген реагенттің көлемі арқылы өнімнің көлемін есептеуге есеп беріледі. Іс әрекет: Жұптық жұмыс Бағалау: Өзара бағалау, түзету (коррекция) Тапсырма-2 Әр топосы үлгідегі есептерге кері есеп құрастырып басқа топқа береді және алмасып шығарады. Іс әрекет: Топтық жұмыс Бағалау: Өзара бағалау, түзету (коррекция) Дифференциация:Барынша ұғымтал оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды, ал үлгерімі орта немесе төмендеу оқушыларға қолдау көрсетіледі. IV.Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау | Презентация Қосымша 1 постер Қосымша 2 | |||||||||
Сабақтың соңы 1 минут | V. Үй тапсырмасы | Қосымша 3 | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы | Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау | Назар аударыңыз: Партада отыру ережесін сақтау. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру