Т. Морганның хромосомалық теориясы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспарлар бөлімі: Тұқымқуалаушылқ пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Т. Морганның хромосомалық теориясы (1 сабақ) | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.3 кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру | |||||||
Сабақ түрі | Жаңа материялмен танысу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Т. Морганның хромосомалық теориясымен танысады - хромосома теориясының негізгі ұғымдарын зерттейді - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылуын талдайды - сабақ тақырыбы бойынша есептер шығарады | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Т.Морганның хромосомалық теориясының негізгі принциптерін біліп, түсіну - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылу себептерін түсіну және түсіндіру -тіркесу топтамасына есептер шығара білу | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Тұқымқуалаушылықтың хромасомалық теориясы, локус, гомологты хромосомалар, ген, тіркесу топтамасы, морганида, кроссинговер, кроссинговер процесі, кроссоверлі/кросоверлі емес.... Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Гендер, бір хромасомада орналасқан, тіркескен деп аталады. Гендер топтамасы, бір хромасомада орналасқан, тіркесу топтамасы деп аталады. Гаметаларды қалыптастыру кезінде тіркесі топтамасындағы гендер бірге тұқымқуалайды. Тіркесу топтарының саны = гаплоидты жасушадағы хромосомалардың санына..... Тұқымқуалаушылық қағидаларының бұзу себептері болып табылады …. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел» бесінші қадамы, бұл - Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.Патриоттық сезімді дамыту. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Әлем тарихы – 20 ғасырдың атақты ғалымдары, ҒТЖ алғышарттары. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Білімнің қайталануы мен жинақталуы үшін Интернет-ресурстарды пайдалану, РР құру, брошюралар, флеш-анимация. | |||||||
Бастапқы білім | Митоз және мейоз (9-10 сынып), моно және дигибритті будандастырудың негіздері (10 сынып). | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-2мин. 2-10мин. | Ұйымдастыру кезеңі. 1 (Ұ) Сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру. 2 (Ұ) Оқушылардың сабаққа даярлығын қадағалау. Білімді жаңғырту (алдын-ала әңгімелесу) Әңгіме сұрақтарының мысалдары: 1. Тірі ағзалардың негізгі қасиеттерін атаңыздар? 2. Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштіктің қандай мағынасы бар? 3. Эукариоттардың жасушаларында тұқымқуалаушылық ақпарат қай жерде сақталады? 4.Геном дегеніміз не? 5. Г. Мендель гендер мен хромосомалар туралы білді ме? 6. Не себепті Мендельдің жұмысы 35 жылдан кейін танылды? | РРТ | ||||||
Сабақтың ортасы 11-25мин. 26-30 мин. 31-34 мин. 35-38 мин. | 1 (Ж) «Мендель заңдары» бойынша ҚБ ұйымдастыру Әр оқушы жеке жұмыс жасайды 2 (Жж немесе Ж) Бағалау: кілттердің көмегімен өзін-өзі бағалау немесе өзара бағалау жүргізуге болады. 3 (Ұ) Миға шабуыл. Оқушылардан дигибритті және талдаушы шағылыстыру бойынша есеп шығаруларын сұраңыз. 4 (М) Содан кейін мұғалім Т.Морганның осы будандастыру нәтижесінен алған көрсеткіштерді көрсетеді. 5. (Ж немесе Т) Оқушылардан алған нәтижелерді талдап, «ажырау аномалиясының» себептері туралы жорамалдарын ұсынып талдауға шақырады Мақсаттандыру және мотивацияландыру. (Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қалыптастыру) Мұғаліммен бірге оқушылар келесі сабақтың мақсатын анықтайды. 10.2.4.3 кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндір | Қосымша 1(тест 4 вариант) | ||||||
Сабақтың соңы 38-40мин. | Рефлексия. «Гроздь». Бірлескен жұмыс нәтижесін өрмекші торы-схема түрінде жасалуы мүмкін. Сабақта сіз жаңа не білдіңіз? Есепті шығару үшін бұрынғы білімдеріңіздің (немесе сабақта) қайсысы сізге көмек көрсетті? Есепті шығару кезінде сізге кім және қалай сабақта көмектестуі? Бүгінгі сабақта алған білімдеріңіздің қайсысы болашақта сізге қажет болады деп ойлайсыз? Сабақта өз әрекетіңіздің несін өзгертер едіңіз? Болашақта осы сабақта қандай өзгерістер жасар едіңіз? Осы сабақта сізге ең көп не ұнады? Үй тапсырмасы: моно және дигибритті будандастырудың цитологиялық негіздерін қайталаңыз. ҚБ-дағы жіберген қателіктеріңді талдаңдар. | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Әлсіз оқушылар үшін мұғалім төменгі дәрежелі сұрақтарды пайдаланады. Күшті оқушылар үшін жоғарғы дәрежелі проблемалық сұрақтар қолданылады. | Бағалау сабақтың басында (білімді өзектендіру кезінде), ортасында (жазбаша ҚБ орындау кезінде) жүзеге асырылады. | Сабақ кезінде оқушылардың партада дұрыс отыруын (сымбатын) бақылау. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.