Т. Морганның хромосомалық теориясы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспарлар бөлімі: Тұқымқуалаушылқ пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Т. Морганның хромосомалық теориясы. (2 сабақ) | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.3 кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндір | |||||||
Сабақ түрі | Жаңа материялмен танысу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - Т. Морганның хромосомалық теориясымен танысады - хромосома теориясының негізгі ұғымдарын зерттейді - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылуын талдайды - сабақ тақырыбы бойынша есептер шығарады | |||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Т.Морганның хромосомалық теориясының негізгі принциптерін біліп, түсіну - тұқымқуалаушылық заңдылықтарының бұзылу себептерін түсіну және түсіндіру -тіркесу топтамасына есептер шығара білу | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Тұқымқуалаушылықтың хромасомалық теориясы, локус, гомологты хромосомалар, ген, тіркесу топтамасы, морганида, кроссинговер, кроссинговер процесі, кроссоверлі/кросоверлі емес.... Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Гендер, бір хромасомада орналасқан, тіркескен деп аталады. Гендер топтамасы, бір хромасомада орналасқан, тіркесу топтамасы деп аталады. Гаметаларды қалыптастыру кезінде тіркесі топтамасындағы гендер бірге тұқымқуалайды. Тіркесу топтарының саны = гаплоидты жасушадағы хромосомалардың санына..... Тұқымқуалаушылық қағидаларының бұзу себептері болып табылады …. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел» бесінші қадамы, бұл - Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы.Патриоттық сезімді дамыту. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Әлем тарихы – 20 ғасырдың атақты ғалымдары, ҒТЖ алғышарттары. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Білімнің қайталануы мен жинақталуы үшін Интернет-ресурстарды пайдалану, РР құру, брошюралар, флеш-анимация. | |||||||
Бастапқы білім | Митоз және мейоз (9-10 сынып), моно және дигибритті будандастырудың негіздері (10 сынып). | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 1-2мин. 2-10мин. | 1 (Ұ). Сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру 2 (Ұ). Миға шабуыл. Мұғалім оқушыларды өткен сабақтың қалай аяқталғанын еске түсіруге шақырады және «Неліктен Т.Морган осындай нәтижелерге қол жеткізді?» қорытындыны талқылайды. (тақтада қайтадан будандастыру нәтижелері көрсетіледі) және өткен сабақта қандай мақсат қойылғанын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбын және мақсатын жазып, критерийлерді бірге тұжырымдаңыз | Презентация MS PowerPoint | ||||||
Сабақтың ортасы 11-25 мин. 26-36 мин. 37-38 мин. | 1 (М.Ұ.) Мұғалім оқушыларғам бүгінгі сабақтың мақсаты – тіркесіп тұқымқуалау себептерін анықтау; Морганның хромосомалық теориясына негізделе отырып генетика ғылымының заманауи ұстанымдарының мәнін анықтау. 2. (М немесе Ұ) Жаңа материалды зеттеу жұмыс нұсқаларының бірін пайдалану негізінде: 1. вариант, оқушылар хромосома теориясының ашылуы туралы әңгімелейді (Оқытушы оқушыларды алдынала таңдап, оларға тапсырма береді) «Тіркесіп тұқымқуалау» магниттік моделімен жұмыс істеуге болады 2. вариант, мұғалім хромосомалық теория туралы өзі айтады (әңгіме – сұхпат күйінде). 3 (Ж) Оқушылар дәптерлеріне конспект жасайды. Оқушылар кітәп мәтінімен жұмыс істейді (немесе «инсерт» технологияся бойынша құрылған таратпа материалмен), сосын мұғаліммен бірге Хромосомалық теорияның негізгі ережелерін тұжырымдап, оларды дәптерлеріне жазады. (Ұ) Жүйелеу және қорыту. Ғалымдардың пікірінше, ХХ ғасыр генетиканың ғасыры болды. Неге ойлай деп ойлады? | Видеоресурстар: https://bilimland.kz немесе watch?v=EZ8feVw1lF4 https://www.youtube.com/watch?v=IuBHtLIQMl4 Қосымша 1 және 2 | ||||||
Сабақтың соңы 38-40мин. | Рефлексия. Бірлескен жұмыс нәтижесін өрмекші торы-схема түрінде жасалуы мүмкін. Сабақта сіз жаңа не білдіңіз? Есепті шығару үшін бұрынғы білімдеріңіздің (немесе сабақта) қайсысы сізге көмек көрсетті? Есепті шығару кезінде сізге кім және қалай сабақта көмектестуі? Бүгінгі сабақта алған білімдеріңіздің қайсысы болашақта сізге қажет болады деп ойлайсыз? Сабақта өз әрекетіңіздің несін өзгертер едіңіз? Болашақта осы сабақта қандай өзгерістер жасар едіңіз? Осы сабақта сізге ең көп не ұнады? Үй тапсырмасы: Терминологиялық диктантқа дайындалу. | Презентация MS PowerPoint | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Әлсіз оқушылар үшін мұғалім төменгі дәрежелі сұрақтарды пайдаланады. Күшті оқушылар үшін жоғарғы дәрежелі проблемалық сұрақтар қолданылады. | Бағалау сабақтың басында (білімді өзектендіру кезінде), ортасында (жазбаша ҚБ орындау кезінде) жүзеге асырылады. | Сабақ кезінде оқушылардың партада дұрыс отыруын (сымбатын) бақылау. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.