Сыртқы орта фактораларының флоэмадағы зат тасымалына әсері: жарық, температура, ылғал. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ: биология

9.1F Заттардың тасымалдануы

Мектеп: ХББ Ақтау қаласындағы НЗМ

Мерзімі :

Мұғалімнің аты-жөні: Джубаниязова Г.И

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырып:

Сыртқы орта фактораларының флоэмадағы зат тасымалына әсері: жарық, температура, ылғал

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалына әсерін зерттеу

Сабақ мақсаты:

  • Флоэмаға факторлардың әсер ететінін білу
  • Флоэмадағы зат тасымалын сипаттау
  • Фломаға әсер ететін әр түрлі факторларды зерттеу

Бағалау критерийлері:

  • флоэмаға факторлардың әсер ететінін біледі
  • флоэмадағы зат тасымалын сипаттай алады
  • фломаға әсер ететін әр түрлі факторларды зерттейді алады

Сабақтың тілдік

мақсаттары

Пәндік лексика мен терминология:

Тамыр түкшелері, тамыр оймақшасы, топырақ, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, бекіту, өндіру, қорға сақтау, флоэма, концентрация, еріту, ерітінді, транслокация

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ...

Сақтау/өндіру/тасымалдау .......................

Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік.

Ксилема мен флоэманың ұқсастықтары қандай?

Флоэма арқылы.......... тасымалданады

Зат тасымалныа әсер ететін факторлар......

Флоэма ... болып табылады/табылмайды.

Құндылықтарды

дарыту

Ынтымақтастық - топтық және жұптық жұмыс арқылы жұмысты үйлестіру.

Академиялық шындық – жеке жұмыс арқылы.

Пән аралық байланыс

Физикамен, бұл жерде заттардың тасымал, жарық, ылғал, температура қарастырылады.

Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады.

АҚТ қолдану дағдылары:

Электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру

Бастапқы білім

7 сынып заттардың тасымалдануы бөлімі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

  • Өзара салемдесу;
  • Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын құру.
  • Топқа бөлу: 1 топ: температура.2 топ: Ылғалдылық 3 топ: жарық

Сабақтың ортасы

3-8 мин

9-11 мин

12-15мин

16-26 мин

27-32 мин

33-37 мин

) Мұғалім ксилема мен флоэманың сурттерін көрсетеді, бұл өсімдік ұлпалары белгілі қызметтер жүзеге асыратыны туралы оқушылардың алдыңғы білімін тексереді. Ксилема мен флоэма туралы оқушылар қандай білімдерін еске түсіре алатынын сұрастырып шығады.

Дескрипторлар:

  • Ксилема мен флоэманы дұрыс анықтайды
  • Флоэма мен ксилеманың құрылысын дұрыс табады

Смайликтер арқылы бағалайды.

Оқушылар өсімдік бойымен заттардың қозғалысын бағытын анықтайды.

Тақырып пен оқу мақсатын анықтайды.

Мұғалім презентация арқылы жаңа тақырып түсіндіреді.

Әр топ өз атауларына сәйкес постер жасап қорғайды.

Бағалау критерийлері:

  • Фактордың әсерін сипаттайды
  • Сызбамен көрсетеді
  • Топ мүшелері толық қатысады

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

(Р) Оқушылар Венн диаграммасын толтырады, бұл диаграммада олар ксилема мен флоэманың зат тасымалына факторлардың әсері мен ерекшеліктерін көрсетіп шығуы қажет.

(W) Тақырып бойынша проблемалық сұрақтарға жауап.

Оқушылар тақырып бойынша өздері сұрақтарды құрастырады және «Карусель» стратегиясы бойынша бір – бірін сұрастырып шығады.

Презентация 1

Презентация 2

Презентация 3

Презентация 4

Презентация 6-11

Қосымша 1

http://expert.atamura.kz/ru/books/557#page/75

 

Сабақтың соңы

38-40мин

Сабақтың қорытындысын жасау.

Сабақтың рефлексиясы.

«Блоб бөлмесі» арқылы

Үй тапсырмасын беру.

Қосымша ақпарат

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар өсімдік бойымен заттардың қозғалысын бағытын анықтауға арналған тапсырманы орындайды.

Постермен жұмыс жасау арқылы оқушылар флоэмаға әсер ететін факторларды түсінеді.

Венн диаграмманы толтыру арқылы оқушылар ксилема мен флоэмадағы зат тасымалына әсер ететін факторлардың ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдайды.

Қалыптастырушы бағалау сабақ бойы жүргізіледі, оқушылар бір-бірін бағалайды, мұғалім бағалауы.

Сымбатты сақтау ережелері.

Флоэманың сызбанұсқасын жасауда үшкір, кесуші заттармен жұмыс жасаудың ережелері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.