Бөліп шығарудың маңыздылығы. Бөліп шығару өнімдері. Практикалық жұмыс № 11 "Өсімдіктер мен жануарлардың бөліп шығару өнімдерін зерттеу». Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3 А Бөліп шығару | Мектеп: ФМБ НЗМ Тараз қаласы
| ||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Мұғалімнің аты жөні: Бекназарова Б.О. Күні: | |||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бөліп шығарудың маңыздылығы. Бөліп шығару өнімдері (M) Практикалық жұмыс № 11 "Өсімдіктер мен жануарлардың бөліп шығару өнімдерін зерттеу» | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар орындай алады:
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология • бөліп шығару, бөліп шығару өнімдері • несепнәр, бүйрек, өкпе, көмірқышқыл қос тотығы, тыныс алу • су Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
| ||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Заттардың тотығуын оқыту барысында химиямен байланыстыру,газ алмасудағы диффузия процесін физикалық тұрғыдан қарастыру. | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Microsoft PowerPoint | ||||||||||||||
Бастапқы білім | 6-сыныптағы «Биология» курсынан оқушылар тірі ағзалардың қасиеттері, фотосинтез үдерісі туралы біледі. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Ой қозғау 0-5
|
| Таныстырылым | |||||||||||||
Мағынаны тану 5-7 7-10
10-15 15-20 20-38 |
Нәтижесін өзара тексереді.
Дескрипторлар.
Ашық сұрақтан бөлек 2 нұсқасы берілген Өзара тексеру (M) Практикалық жұмыс № 11 "Өсімдіктер мен жануарлардың бөліп шығару өнімдерін зерттеу» | Қосымша №1 Сызба Қосымша №2 кесте «бүйрек» видеосы https://twig-bilim.kz/film/kidneys-5338/
Стимуляция http://www.edumedia-sciences.com/ru/media/327 Қосымша №3 Қайшы, желім, ермексаз, түрлі-түсті қағаз т.б. заттар нұсқаулық, | |||||||||||||
Рефлексия 38-40 |
| Оқу таныстырылымы | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Барлық оқушылар Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару мүшелерін айта алады. Өсімдіктер мен жануарлардан бөлінетін заттарды сипаттап салыстыра алады. Бөліп шығарудың тірі организмдегі маңызын түсіндіреді Оқушылардың көп бөлігі Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару мүшелерін айта алады. Кейбір оқушылар Бөліп шығару мүшесінің эволюциясына қоршаған ортаның әсерін бағалай алады. | Сабақтың басында суреттердің және терминдердің көмегімен ЖАДА анықтайды. Сабақтың ортасында кестені толтыру арқылы сабақты сабақты қорытындылайды. Сабақтың соңында қорытынды бағаны өзара сұақтар қою арқылы бағалайды. | Тотығу процесін қарастырғанда, химия мен биология пәнінің байланысы қарастырылады. Жұппен жұмыс олардың жұмысын басқа оқушылармен және мұғаліммен талқылау басқа оқушылардың пікірін сыйлауды, сыныптастарымен және мұғаліммен тиісті қарым-қатынаста болу қабілетін дамытады. Қайшы, желімді пайдаланудағы қауіп-қатер туралы ақпарат денсаулықты қалай сақтау керек екені туралы оқушылардың түсінуін және қоршаған ортаның қауіпсіздігіне қамқор болуға ықпал етеді. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру