Адамның тыныс алу жүйесі. Биология, 7 сынып, қосымша материал.
7.2С: «Тыныс алу». | НЗМ ФМБ Көкшетау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар : | қатыспағандар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Адамның тыныс алу жүйесі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі: | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат:
| Оқушылар: Жұпта тыныс алу механизмін талдайды,түсіндіреді Пәндік лексика мен терминология
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Адамгершілік,бір-бірін сыйлау,ұқыптылық,академиялық сауаттылық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Химия , физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тыныс алудың маңызын,типтерін,омырқалы және омыртқасыз тыныс алу мүшелерін біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
мерзімі | Іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 минут 10 минут 10 минут | Сабақ мақсатын айту Бастапқы білімдерін анықтау Сергіту
Жалпылама сұрақтар: 1) Ағза үшін оттегінің қажеттілігі неде? 2) Тыныс алу дегеніміз не? 3) Жасушадағы энергия қайда пайда болады және жинақталады? 4) Зат алмасу мен тыныс алу қалай байланысты? 5) Тыныс алу мүшелерінің қызметтері қандай? 6) Жануарлардың тыныс алу мүшелері? 7) Жануарлардың тыныс алу мүшелері қоршаған ортаға байланысты бола ма? 8) Сүтқоректілер мен адамның тыныс алу мүшелері ұқсас па? Жауаптарыңызды түсіндіріңіз. 9)Тыныс алу кезінде қанайналым жүйесі қандай қызмет атқарады? -сабақ тақырыбы ашылады. - Бейнебаяннан кейін оқушылар кесте толтырады: Адамның тыныс алу мүшесі
(Ф)Өзара бағалау/жасыл сиямен/кейін өзін өзі бағалау/мұғалім тақтаға жауаптарды көрсетеді/ Бейнебаян «өкпе» қарау Өкпе және ұлпадағы газ алмасу талдау түсіндіру Қорытынды жасау: : (Ф) Мұғалім талдайды көмектеседі. «Сұрақ жауап». | https://www.youtube.com/watch?v=snlNEe9Oa-k Twig Bilim Сайт Якласс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут | Қосымша сыни тұрғысынан ойлауға арналған сұрақтар. Ауруханаға науқас адамды әкелді.Оның кеуде қуысы екі жақтан ашық жарада болған екен.Бірақ өкпесі сау .Біраздан кейін адам тұншығып қайтыс болады.Неліктен осылай болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы 5 минут | Темекі туралы аңыз әңгімеде: Темекі сататын бірінші сатушылар былай деген: “Кім шылым шегеді сол кәріліктен қайтыс болмайды, Кім шылым шегеді соны ит қабамайды, Кім шылым шегеді соны ұры тонамайды” Неліктен бұлай,қалай ойлайсыз? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | Жетістік баспалдағында өзіңіздің орныңызды көрсетіңіз | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша мәлімет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру