Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары. 1-2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комплекс сандар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.1.1 - комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу; 11.1.1.2 - комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндеу алу; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Комплекс сандар – комплексные числа – complex numbers Нақты бөлігі – действительная часть – the real part Жорамал бөлігі – мнимая часть – imaginary part Жорамал сандыр – мнимые числа – imaginary numbers Түйіндес сандар – сопряженные числа – conjugates Модулі – модуль – module Аргументі – аргумент – argument | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
егер теңдеуді комплес түбірі болса, онда оған түйіндес сан ... болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды осы бөлімдегі алған білімдері дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге тәрбиелеу және жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында қалыптастыруға ықпал етеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқу сайттары/ «Ресурс»-та көрсетілген | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Сандар жиыны туралы білімдер. Алгебралық өрнектерді түрлендіру және теңдеулерді шеше білу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін нақтылайды Оқушылардың сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижелерін түсінгендігін нақтылайды Сабақтың тақырыбына қатысты жағдаяттар туындатады | Мұғалім сұрақтарына жауап береді Мұғаліммен бірге оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін талқылайды Мұғалімнің айтқандарын дәптерлеріне жазып отырады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен сабақ материалын еске түсіру 3 мин | Оқушыларға жұпта кестені толтыруды және «Осы жиында бұл амал арқашан орындалады ма?» деген сұраққа жауап беруді ұсыныңыз.
Комплекс санның анықтамасын беріңіз. Эйлер – Венна диаграмасын қолданып, оқушыларға комплекс сандар жиыны сандар жиынын арасында қандай орын алатынын көрсетуді ұсыныңыз. Оқушылардан комплекс сандарға мысалдар келтіруді сұраңыз. Оқушыларға сұрақ қойыңыз: «Қалай ойлайсыз, неге оларды комплекс сандар деп атаған?». | http://www.mathprofi.ru/kompleksnye_chisla_dlya_chainikov.html https://artofproblemsolving.com/wiki/index.php/Complex_number | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 мин | комплекс жазықтықта (Арган диаграммалары арқылы) комплекс сандарды бейнелеу Арган диаграммасында кескіндеу. Кез келген комплекс санын реттелген жұбы түрінде жаза алатындықтан, оны координаталық жазықтықта кескіндеуге болады; мұнда комплекс санның нақты бөлігі осі бойынан, ал жорымал бөлігі осі бойынан бейнеленеді. Мысалы: Мына комплекс сандарды: а) ; б) в) комплекс жазықтықта бейнелеп көрсетейік. Шешуі: Төмендегі суретте есептің шешімі кескінделген:
Комплекс сандарды комплекс жазықтықтабейнелеу идеясын швейцар математигі Жан Арганд (1768-1822) ұсынғандықтан, комплекс сандарды геометриялық кескіндеуді Арган диаграммасы деп атайды. | Ә.Н. Шыныбеков Алгебра 9-сынып Series editor: Fabio Cirrito Contributing authors: Nigel Buckle Iain Dunbar 3RD EDITION | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 20 мин |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс 20 мин |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша есептер 15 мин |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 3 мин |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.