Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 2-3 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім: 10.2A бөлім: Тригонометриялық теңдеулерді шешу

Мектеп: Атырау қаласындағы НЗМ

Сабақ тақырыбы:

Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шайхиева Н.Ш.

Сынып: 1

Қатысқандардың саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме)

10.2.3.10 тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара білу;

 Сабақтың мақсаты

Оқушыларға:

Тригонометриялық теңдеулерді теңдеулерді шешудің негізі әдістерін пайдалана отырып шешуді меңгерту

Бағалау критерийлері

Білу

Қолдану

Қарапайым тригонометриялық теңдеудің дербес жағдайларын біледі;

Тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара біледі;

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

тригонометриялық есептер шығару үшін графиктер мен жай теңдеулердің пысықталған мысалдарын пайдалана отырып, синус, косинус, тангенс туралы не білетіндігін талқылап, жаза алады.

Диалогқа қажет сөз –тіркестері:

Бұрыш, синус, косинус, тангенс

арксинус, арккосинус, арктангенс

тригонометриялық тепе-теңдік, алмастыру.

Бастапқы білімдер

Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу, тригонометриялық теңдеулердің дербес жағдайлары.

Құндылықтары дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

АКТ қолдану дағдылары

презентация

Сабақ түрі

Жаңа ұғымды меңгерту

Сабақтың жүру барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 сабақ

Басталуы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Үй тапсырмасын тексеру

5 минут

Негізгі білімді пысықтау.

«Миға шабуыл»

10.2.3.8 қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше біледі;

Тапсырма – 1:

І нұсқа

  • arcsin(-a) неге тең?
  • arcctg(-a) неге тең?
  • sin x = a теңдеуінде IaI 1 болғанда қандай формуланы қолданамыз?
  • sin x = а егер IaI≤ 1 болғанда формуланы қолданамыз?
  • ctg х = а теңдеуінің шешімі неге тең?
  • cos x =1 теңдеуінің шешімі неге тең?
  • cos x =-1 теңдеуінің шешімі неге тең?
  • cos x =0 теңдеуінің шешімі неге тең?

2 нұсқа

  • arccos(-a) неге тең?
  • arctg(-a) неге тең?
  • cos x = a егер IaI 1 болғанда қандай формуланы қолданамыз?
  • cos x = a егер IaI≤ 1 болғанда қандай формуланы қолданамыз?
  • tgх= а теңдеуінің шешімі неге тең?
  • sin x =1 теңдеуінің шешімі неге тең ?
  • sin x = -1 теңдеуінің шешімі неге тең?
  • sin x =0 теңдеуінің шешімі неге тең?

Тапсырма – 2:

10.2.3.9 тригонометриялық теңдеуді көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдана отырып шешеді;

Теңдеуді шешіңіз:

2sinxcos2x – 1 + 2cos2x – sinx = 0

Жұпта өзара бағалау

Дағды

Дескриптор

Білу және түсіну

Қолдану

Тригонометриялық теңдеулердің дербес жағдайларын біледі;

тригонометриялық теңдеуді көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдана отырып шешеді;

Қосымша - 1

2 мин

Жұпқа бөліну

Үш тілдік терминдер бойынша топқа бөліну.

Қазақша

На русском

On English

Синус

Синус

sinusas

Косинус

Косинус

kosinusas

Тангенс

Тангенс

tangensas

Котангенс

Котангенс

kotangentas

Арксинус

Арксинус

arksinusas

Арккосинус

Арккосинус

arkkosinusas

10 минут

«Мағынаны тану»

Жаңа сабақ.

Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері

10.2.3.10 тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру арқылы шығара білу;

Тригонометриялық теңдеулерді квадрат теңдеулерге келтіру үшін мынадай жолдармен шығарамыз:

1)Asin2 t +Bsin t + C = 0 , мұндағы А 0, түріндегі теңдеуді жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарамыз, яғни sin t = у (осылайша cos t, tg t, сtg t теңдеулерін шығарамыз)

2) Asin2 t +Bcos t + C = 0 теңдеуін негізгі тригонометриялық тепе – теңдіктерді пайдаланып шығару sin2 t = 1 – cos2 t.

3) sin2 t = a, .

4) cos2 t = a, .

5) tg2 t = a, .

6) ctg2 t = a, .

Мысалы: теңдеуін шешейік.

Шығарылуы. sin x = у арқылы белгілейміз, сонда біздің теңдеуіміз мына түрде болады

.

.

немесе .

теңдеуін шешеміз. .

теңдеуін шешеміз. Бұл теңдеудің шешімі жоқ, себебі, sin x 1 бола алмайды.

Жауабы:

Шыныбеков Ә.Н.

Алгебра 10 сынып

10 минут + 5 мин

Жұпта бір-бірін «Карусель» әдісімен бағалайды.

Жұппен жұмыс

І жұп

№1. Теңдеуді шешіңдер:

а) 2sin2 х + cos x – 1 = 0

б) sin2 х - 5 cosx – 5 = 0

в)

ІІ жұп

№1. Теңдеуді шешіңдер:

а) tg2 x – 3 tg x + 2 = 0

б) 8 sin2 х + cosx + 1 = 0

в)

ІІІ жұп

№1. Теңдеуді шешіңдер:

а)

б)

в)

Дескриптор:

  • Тригонометриялық теңдеуді квадрат теңдеу түріне келтіреді;
  • Тригонометриялық теңдеулердің шешімін табады.

Қосымша - 2

10 мин +

3 мин

Жеке жұмыс

Теңдеуді шешіңдер:

  • 6cos² x + 5 sin x - 7 = 0.

Оқушылар орындарынан отырып шығарады, мұғалім тексереді, бағалайды.

Қосымша - 3

Соңы

3 минут

VІ. Үйге тапсырма: № 250

Рефлексия:

Бүгін мен ................ білдім

Маған ........ қызықты болды

Маған ..................... қиын болды

Мен ......... тапсырманы орындадым

Мен .................................... түсіндім

Енді мен ..........................................

Алгебра 10. Шыныбеков Ә.Н.

Қосымша ақпарат

Дифференциация – қосымша қолдауды қалай көрсетесіз? Үлгерімі жақсы оқушылар алдында барынша қиын есептерді қалай қоюды жоспарлап отырсыз?

бағалау – оқуда оқушылар жетістіктерін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Айқаспа сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

АТ құндылықтар

.

талқылау

сабақ мақсаты/оқыту мақсаты іске асырылды ма? Бүгін оқушылар немен танысты? Сыныпта атмосфера қандай? Дифференциация жұмыс істеді ме? Уақыт жетті ме? Қандай өзгерістер жоспарға енгізілді және неге?

Осы кеңістікті сіздің сабақты талқылау үшін пайдаланыңыз. Сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға сол жақ бағанда жауап беріңіз



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу