Қосу формулалары. Алгебра, 9 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


«Келісілді»

ӘБ жетекшісі Ахмедиева Г.Б.

Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім: Атамбаева Ж.А.

Сабақ 1

Математика пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні 2019 ж

Сынып 9

Бөлім 9.4A Тригонометриялық формулалар

Сабақтың тақырыбы

Қосу формулалары.

Оқу мақсаттары

9.2.4.3 екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

 Сабақтың мақсаты

 

Оқушылар:

екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және есеп шығаруда қолданады.

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

екі еселі бұрыштың формулаларын қорытып шығарады;

формуланы есеп шығаруда қолданады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика және терминология:

Оқушылар:

  • аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы;
  • аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы;
  • екі еселі аргумент/бұрыш;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз;
  • берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді;
  • формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып шығаруға болады.

 Пәнаралық

 байланыс

Геометрия

 Алдыңғы білім

Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу. Өрнектің мәнін табуда, өрнекті ықшамдауда, теңбе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Білімнің өзектілігі

Сабақ тақырыбының алдыңғы білім материалдарымен байланысы.

Проблемалық сұрақ қою арқылы сабақтың мақсатына келу.

Ұйымдастыру кезеңі

Мақсат қою

а) сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;

«Жақын арадағы даму аймағын» анықтау.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын тұжырымдау.

9.2.4.3 екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

Оқушылармен оқу мақсатына сай бағалау критерийлерін құру.

Презентация

Жаңа материалды игеру

«Мағынаны тану»

Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Ой қозғау»

Қосу формуласын еске түсіру.

Сенің меңгеретінің:

екі еселі бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану.

Сенің білетінің:

  • негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер;
  • тригонометриялық функциялардың қосу формулалары.

Жаңа сабақты түсіндіру.

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/9-synyp/trigonometriyalyq-funkcziyalardyng-qos-buryshynyng-zhane-zharty-buryshynyng-formulalary

сайтындағы видеотүсіндіруді пайдалану.

Қосбұрыш (екі еселі бұрыштың) синусының формуласы

Сөздік:

Қосбұрыш – Двойной угол – Double angle

Тригонометриялық функциялардың қосбұрышы және жарты бұрышы – Двойной и половинный угол тригонометрических функций – Double and half-angle trigonometric functions

Синус – Синус – Sine (Sinus)

Косинус – Косинус – Cosine.

1-жаттығу.

Қосбұрыш (екі еселі бұрыштың) косинусының формуласы

2-жаттығу.

Бағалау: интерактивті тақтадағы жауабымен салыстырып оқушының өзін-өзі бағалауы.

Оқу жоспарынан алынды

Жаңа материалды бекіту

Жұптық жұмыс.

Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға өткен сабақты бекіту үшін жұпта орындауға тапсырма беру.

Оқушының іс-әрекеті: жұпта есептерді талқылап шығару.

Бағалау: әр жұптың жұмысын мұғалімнің бағалауы, кері байланыс беру.

Геометриямен кіріктіру мақсатында оқушыларға келесі тапсырманы ұсынуға болады.

Катеттері а, b, гипотенузасы с, сүйір бұрышы α болатын тікбұрышты үшбұрышта 1); 2) орындалатынын дәлелдеңіз.

Тексеру үшін оқушылар жұбы бір-бірімен шешімдерін алмасып, дайын жауаптар арқылы серіктесінің жұмысынтексере алады. Әрі қарай, оқушылар жұмыстарымен тағы да алмасып, жіберілген қателерді бірігіп талдайды.

Жеке жұмыс.

https://bilimland.kz/upload/platform_lessons/L_11898/19.pdf?v1530596098943

сайтындағы жұмыс парағындағы есепті шығарту.

https://bilimland.kz/upload/platform_lessons/L_11898/20.pdf?v1530596099207

сілтемесіндегі немесе 15-слайдтағы жауап бойынша оқушының өзін-өзі бағалауы.

А.Мерзляк и др. Тригонометрия задачник к школьному курсу.

І.544. Өрнекті ықшамдаңыз:

І.545

 Бағалау критерийлері:

- екі еселі бұрыштың формулаларын қорытып шығарады;

- есеп шығаруда формуланы қолданады.

Оқушының бағалауына мұғалімнің кері байланысы.

Сабақты бекіту:

Қосбұрыш синусының формуласы;

Қосбұрыш косинусының формуласы.

http://www.habit.ru/33/162.html

Рефлексия

Оқушылар стикерлерге мынадай сұрақтар төңірегінде өздеріне баға береді.

- Бүгінгі сабақ Сізге қаншалықты түсінікті / түсініксіз/ болды?

- Оқыту кезеңіндегі іс-әрекеттер қаншалықты қиын/жеңіл/ болды?

- Бүгінгі тақырып бойынша өзіңізге берер бағаңыз.

Үй тапсырмасы

456. Бөлшекті қысқартыңыз:

457. Өрнекті ықшамдаңыз:

Шыныбеков Алгебра 9

Сабақ бойынша рефлексия



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу