Ондық бөлшек


                                                              Математика

САБАҚ: 5.1.1.13

Мектеп: Аяған Шәжімбаев атындағы №3 Явленка орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шоткина Нуркия Кенесаровна

Сынып 5

Қатысқандар: 16

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

1.Ондық бөлшек ұғымын меңгеру

2.Ондық бөлшектерді оқу және  жазу

Ойлау дaғдыларының деңгейі

Блум: білу, түсіну, қолдану

Сілтеме

Блум, СТО, АКТ, 5-сынып оқулығы

Сабақтың типі

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақ мақсаттары

Ондық бөлшектерді оқиды және жазады

Бағалау критерийі

Ондық бөлшек ұғымын түсінеді

Ондық бөлшектерді ажыратады

Ондық бөлшектерді оқиды

Ондық бөлшектерді жазады

Жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазуды меңгереді

Колданылатын әдіс-тәсілідер

СТО, АКТ, жас ерекшелігіне сай оқыту, топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын, кері байланыс, бағалау

Құндылықтар

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, ағылшын тілі

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:  ондық бөлшектерді дұрыс  оқи алады, жаза алады

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

сандар-числа-numbers            

бөлшек – дроби – fraction

Ондық бөлшек – десятичные дроби –  dicimals

Күтілетін нәтиже

Ондық бөлшекті оқуды және жазуды орындайды

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді, аралас сандарды оқуды, жазуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдерін «5.1.1.13» тақырыбында қолданады

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт есебі

 

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбері

Топқа бөлу: (3мин)

Психологиялық тренинг:

Бір оқушы бөлшек санын айтады екінші ажыратады қандай бөлшек екнін.

Топқа бөлу: (Оқушылар алма ағашынан алма теріп алады )

 

3ойын тобы

 

Білу    (2 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Өткенді қайталау: Сәйкестендір тесті

Дұрыс бөлшек                              

Бұрыс бөлшек                                 

Аралас сан                                                              

№2 а)Мына сандарды оқы, бүтін және бөлшек бөліктерін ажырат:

                                                                  

 

б)  Осы сандардың арасынан бөлімі 10;  100; 1000 болатын сандарды теріп алыңыз.

Тақтада жауабы шығады

Қалыптастырушы бағалау

Қандай қорытынды шығаруға болады?

Оқушылардан сұрау

Сонымен балалар бөлімі 10;100;1000 т.с.с. болатын бөлшектерді қандай бөлшектер деп ойлайсыздар?(оқушылар осы жерде ондық бөлшек деп ойлаймыз деп айтады)

(Окушылардың не білетіндері анықталады)

 

 

 

 

 

Оқушылардан сұрау

 

Бағдар шам арқылы бағаланады

 

Сабақтың ортасы

Түсіну

(7 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         (5 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      (10 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

(2 мин)

 

 

 (3 мин)

 

Жаңа сабақ: Мәтінмен жұмыс

1-топ            2-топ                      3-топ                                       

Үтір арқылы жазылған бөлшек сандар ондық бөлшектер деп аталады.

Ондық бөлшектердің жазылуында үтірдің сол жағында- ондық бөлшектің бүтін бөлігі жазылады, ал оң жағында ондық бөлшектің бөлшек бөлігі жазылады.

Мысалы: 2,3-  2- бүтін бөлігі,  3- бөлшек бөлігі ; 5,03-5- бүтін бөлігі,   3- бөлшек бөлігі

 

Бөлімдері 10; 100; 1000 т.с.с болатын жай бөлшектің бөлімінде қанша нөл бар болса, ондық бөлшек түрінде жазғанда үтірден кейін сонша таңба болуы тиіс.

Мысалы:

                                                

 

3 топ

Ондық бөлшектерді оқығанда алдымен бүтін бөлігі оқылады, содан кейін бөлімі ретінде ең кіші разряды шығыс септігінде оқылады.

 

52,256-  елу екі бүтін мыңнан екі жүз елу алты

102,00243-  жүз екі бүтін жүз мыңнан екі жүз қырық үш

1)Аралас сандар мен оған тең ондық бөлшектер бірдей оқылады.

Мысалы:    және 1,4

2)Ал жай бөлшекпен ондық бөлшектер әртүрлі оқылады. 

Мысалы:    және 0,7

 

 

1. Ондық бөлшектерді жазыңдар:

1.     Нөл бүтін оннан тоғыз; 0,9

2.     Нөл бүтін жүзден он жеті: 0,17

3.     Нөл бүтін жүзден үш;0,03

4.     Екі бүтін мыңнан үш жүз он бес; 2,315

5.     Үш бүтін жүзден бес;3,05

2. Аралас сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

а) жеті бүтін мыңнан он тоғыз;

 ә) бес бүтін жүзден жиырма жеті.  Оларды аралас сан түрінде жаз.

3. Сандарды оқыңдар:

а) 0,4;     ә) 2,04;    б) 0,41;     в) 2,004

 

Критериалды бағалау : өзін –өзі бағалайды

Тақтада жауабы шығады

Жеке жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар

2 тапсырма:

а) Дұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

1) ;    2)        3)

ә) Бұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

1) ;         2) ; 3)

б) Аралас сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар:

1)        2)  3)

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Берілген бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазады

1. Дұрыс бөлшекті ондық бөлшекпен  жазады– 1 балл

2.Бұрыс  бөлшекті ондық бөлшекпен жазады – 1 балл

3. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады – 1 балл

4. Аралас санды бұрыс бөлшекпен жазады-1 балл

5.Аралас сандарды ондық бөлшекпен  жазады – 1 балл

 

 

Ауада сегіз санын салу. Оқушылар орындарынан тұрып, бірінші - оң қолмен 3 рет 8 санын салады, екінші - сол қолмен 3 рет

8 санын салады, үшінші - екі қолмен 3 рет

8 санын салады.

Осы жаттығуларды бірнеше рет қайталайды.

3 тапсырма:

Оқулықпен жұмыс есеп №597 (1,2,3,4,5,6,7,8 )

 

Жауабы тақтада шығады (бағдар шам арқылы бағалайды)        

А4 парағына

оқулықтан алған білімдерін постерге түсіру, оны қорғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін –өзі

бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс (өзін –өзі бағалайды)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін –өзі бағалайды

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

§34 бет 203 оқу      №597,№598 есептер

Шығармашылық жұмыс «Ондық бөлшектер» туралы тарихи мәліметтер тауып әкелу

Оқушылар күнделікке үй жұмысын жазып алады

Бағалау

 

Өз өздерін бағалайды

Сабақтың соңы

        5 минут

Қортындылау

 

 

Кері байланыс

 

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді  бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.

Түсінбедім      Сұрағым бар        Түсіндім

               

Карточкалар, смайликтер




Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу