7-сыныптағы геометрия курсын қайталау: Екі түзуді қиюшымен қиғандағы бұрыштар (Геометрия, 8 сынып, I тоқсан)

 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау: Екі түзуді қиюшымен қиғандағы бұрыштар (Геометрия, 8 сынып, I тоқсан)

Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Түзулердің параллельдігі
Сабақ тақырыбы: 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау: Екі түзуді қиюшымен қиғандағы бұрыштар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: екі түзу мен қиюшы қиылысқандағы бұрыштарды танып біледі (айқыш, ішкі тұстас, сәйкес бұрыштар);
есептер шығаруда параллель түзулердің қасиеттерін қолданады.
Сабақ мақсаттары: Сабақ соңында оқушылар:
- параллель түзулердің белгілерін қолданып есептер шығарады;
- есептер шығаруда параллель түзулерді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың қасиеттерін қолданады.

Сабақтың басында мұғалім жасайтын акценттер: (1-3-слайдтар)
- Оқушылардың зейінін концентрациялау;
- Оқушылармен бірлесіп сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

«Ой қозғау». Суреттегі бұрыштарды атаңыз?

(сүйір, доғал, жазыңқы, сыбайлас, вертикаль).

Ал егер а түзуіне параллель b түзуін жүргізсек, не айтуға болады?
(с түзуімен қиылысуында тағы да бұрыштар пайда болады)
Қандай бұрыштар жұбын аламыз?
(тұстас, айқыш, сәйкес)
с түзуін не деп атаймыз? (с түзуін қиюшы деп атаймыз)
1) Жеке жұмыс
Мақсаты: оқушылардың бұрыштардың түрлерін және қасиеттерін ажырату қабілеттерін қалыптастыру.
Сабақтың бұл кезеңіңде оқушылар мәселені қою және шешім қабылдау, өз сапасы үшін жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, сабақтағы әр алуан мәдениеттер мен пікірлерге құрмет сезімін тәрбиелеу құндылығын дамытады,
Әр қатардағы оқушы өз нұсқасын орындайды, содан соң көршілес сыныптасымен жұптасып талдау жүргізеді.
Тапсырма: дұрыс тұжырымды анықтаңыз.


«иә/жоқ» ойыны «сенемін/сенбеймін» ойыны
1. 6; 7 – вертикаль
2. 6; 2 – тұстас
3. 1; 5 – сәйкес
4. 3 және 1 – сыбайлас
5. 1 және 6 – айқыш
6. 4 және 6 – тұстас
7. 5 және 4 - айқыш
8. 6 және 2 – сәйкес
9. 2 және 7 - вертикаль а және b түзулері параллель, егер...
1) 1= 3;
2) 5+ 8=1800;
3) 2= 6;
4) 8+ 3=1800;
5)  6= 3;
6) 7= 6 ;
7) 1+5=1800;
8) 3+5=1800
9) 4=8

Жұптасып бір-бірінің жұмысын талдайды және қорытындылайды
Слайд бойынша тексеру және теоремаларға назар аудару жұмысы жүргізіледі.

«иә/жоқ» ойыны

1 2 3 4 5 6 7 8 9
иә жоқ иә иә жоқ иә иә иә жоқ

«сенемін/сенбеймін» ойыны

1 2 3 4 5 6 7 8 9
жоқ жоқ иә жоқ иә жоқ жоқ иә иә

Бағалау критерийлері:
- Бұрыш түрлерін біледі;
- Бұрыш түрлерін ажыратады;
- Дұрыс тұжырымды анықтайды.

2) Глоссарийдағы терминологиямен ауызша жұмыс.
Оқушылар жұпта бір-біріне терминдерді үш тілде айтып, өздерін презентация бойынша тексереді.

3) Жеке жұмыс
Мақсаты: оқушылардың бұрыштардың қасиеттерін қолданып дәлелдеу жүргізу қабілеттерін қалыптастыру.
Оқушы мақсатқа жету, еңбексүйгіштік, академиялық адалдық дағдыларын қалыптастырады.
Тапсырма: Сызба бойынша екенін дәлелдеңіз:

Өзін – өзі тексеру (слайд бойынша)
Бағалау критерийлері:
- Бұрыш түрлеріне қатысты теореманы табады;
- Параллельдікті дәлелдейді.

4) Жұптық жұмыс.
Мақсаты: оқушыларды есеп шығару барысында бұрыштардың қасиеттерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар талдау барысында шешім қабылдау, өзгенің пікірін тыңдай білу, есеп сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, сабақтағы әр алуан мәдениеттер мен пікірлерге құрмет сезімін тәрбиелеу құндылығын дамытады.
Есеп 1. Параллель а және b түзулерін с қиюшымен қиғанда пайда бұрыштардың бірі екіншісінен 70° артық. Пайда болған бұрыштарды анықтаңыз.........


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру